Klasiku na Tour vyhráli Poltoranin a Johaugová, Čechům se nevedlo

Aktualizováno 6. 1. 2016 16:50
Nadvláda severských zemí pokračovala i na dalších pozicích za norskou čtveřicí. Do devátého místa se srovnaly dvě Finky a tři Švédky.
Therese Johaugová
Therese Johaugová | Foto: Reuters

Oberstdorf - Pátá etapa lyžařské Tour de Ski v Oberstdorfu skončila absolutním triumfem Norska v závodě žen na 10 km klasicky s hromadným startem, naopak jejich krajané po patnáctce nečekaně na stupních vítězů chyběli. Norky obsadily první čtyři místa, první přiběhla Therese Johaugová. Nejrychlejším mužem byl Kazach Alexej Poltoranin.

Johaugová o devět sekund porazila vedoucí ženu miniseriálu Ingvild Flugstad Östbergovou, za nimi skončily Heidi Wengová a Ragnhild Hagaová. Petra Nováková doběhla čtyřicátá.

V dramatickém finiši mužského závodu zvítězil Poltoranin o jedinou desetinu sekundy před Švýcarem Dariem Colognou. Těsně za nimi protnul cílovou čáru Ital Francesco de Fabiani a teprve pak následovaly norské kombinézy. Martin Jakš obsadil 35. místo se ztrátou přes půldruhé minuty.

"Po včerejšku jsem cítil, že to není úplně ono. Snažil jsem se uviset hlavní balík, ale už v druhém kole jsem věděl, že to nedám," uvedl Jakš na svazovém webu. "Ve třetím kole jsem doufal, že bych se mohl po prémii rozjet, chviličku to na to vypadalo, ale pak se možná trochu zvýšilo tempo. Nebylo to dnes ono," přiznal Jakš.

Závod se nepovedl vedoucímu muži Tour de Ski Martinu Johnsrudovi Sundbymu z Norska, který obsadil až 23. místo s téměř minutovým odstupem, ale zůstal v čele pořadí. Jeho největší konkurent v boji o celkový triumf krajan Petter Northug byl devátý s desetisekundovou ztrátou na vítěze a na průběžném druhém místě se přiblížil k Sundbymu na 47 sekund.

Kožíšek nenastoupil

Do závodu nenastoupil Dušan Kožíšek, podle informací na facebooku českého týmu kvůli zdravotním potížím. Kožíšek ale už před Tour hovořil o tom, že jeho prioritou zůstávají sprinty, které už do konce miniseriálu nejsou na programu, naopak se uskuteční příští víkend v Planici. Petr Knop byl na 62. pozici předposlední.

Mezi ženami nadvláda severských zemí pokračovala i na dalších pozicích za norskou čtveřicí. Do devátého místa se srovnaly dvě Finky a tři Švédky. Johaugová si před Östbergovou upevnila vedoucí postavení v průběžném hodnocení SP, v pořadí Tour de Ski na ni snížila na druhém místě ztrátu na 12 sekund.

Nováková nabrala na vítězku manko tři a čtvrt minuty i proto, že jí potkal na trati pád. Karolína Grohová ztratila na 47. pozici více než čtyři minuty a Sandra Schützová doběhla pátá od konce na 51. místě s odstupem čtyř minut a 15 sekund.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo):

Muži - závod s hromadným startem klasicky na 15 km:

1. Poltoranin (Kaz.) 35:35,9, 2. D. Cologna (Švýc.) -0,1, 3. De Fabiani (It.) -0,6, 4. Dyrhaug -0,7, 5. Tönseth (oba Nor.) -1,3, 6. Legkov (Rus.) -3,6, 7. Heikkinen (Fin.) -4,1, 8. Katz (Něm.) -6,0, 9. P. Northug (Nor.) -10,0, 10. Usťugov (Rus.) -10,9, ...35. Jakš -1:36,7, 62. Knop -4:18,5, Kožíšek (všichni ČR) nenastoupil.

Průběžné pořadí Tour (po 5 z 8 etap): 1. Sundby (Nor.) 2:15:16,6, 2. P. Northug -47,2, 3. Usťugov -1:09,4, 4. Poltoranin -1:31,5, 5. Tönseth -1:34,4, 6. Röthe (Nor.) -2:10,3, ...23. Jakš -5:24,7, 61. Knop -14:27,9.

Průběžné pořadí SP (po 14 z 36 závodů): 1. Sundby 876 b., 2. P. Northug 564, 3. Krogh (Nor.) 425, 4. Dyrhaug 393, 5. Röthe 371, 6. Pellegrino (It.) 333, ...58. Jakš 34.

Ženy - závod s hromadným startem klasicky na 10 km:

1. Johaugová 26:37,6, 2. Östbergová -9,9, 3. Wengová -19,7, 4. Hagaová (všechny Nor.) -1:12,0, 5. Kyllönenová (Fin.) -1:12,7, 6. Ingemarsdotterová (Švéd.) -1:13,4, 7. Niskanenová (Fin.) -1:15,0, 8. Kallaová -1:33,1, 9. Rydqvistová (obě Švéd.) -1:34,3, 10. Herrmannová (Něm.) -1:34,9, ...40. Nováková -3:15,2, 47. Grohová -4:08,6, 51. Schützová (všechny ČR) -4:15,3.

Průběžné pořadí Tour (po 5 z 8 etap): 1. Östbergová 1:24:37,2, 2. Johaugová -12,2, 3. Wengová -2:33,1, 4. Kyllönenová -4:44,4, 5. Niskanenová -5:14,5, 6. Kallaová -5:14,9, ...27. Nováková -9:24,3, 47. Schützová -13:27,7, 54. Grohová -15:12,6.

Průběžné pořadí SP (po 14 z 36 závodů): 1. Johaugová 854, 2. Östbergová 771, 3. Wengová 608, 4. Nilssonová (Švéd.) 551, 5. Kallaová 460, 6. Ingemarsdotterová 423, ...22. Nováková 151, 63. Grohová 10.