Kitzbühel ukončil lídrovi poháru Svindalovi sezonu, vyhrál překvapivě Fill

VIDEO Sjezdařské hvězdy padaly v Kitzbühelu jako hrušky, Svindal zraněn
Ve velké drama a boj doslova o zdraví se proměnil letošní ročník slavného sjezdu na Hahnenkammu v rakouském Kitzbühelu. Kvůli nepříznivému počasí byl závod nejprve o hodinu odložen a trať zkrácena. Ale od začátku začala série pádů. Jako první si "ustlal" domácí Otmar Striedinger.
Ty dramatické pády ale měly teprve přijít. Nejprve skončil v ochranných sítích další Rakušan Georg Streitberger.
Po jeho divokém pádu mnohým divákům doslova ztuhla krev v žilách.
Zvlášť, když se 24letý sjezdař nezvedal na nohy...
Aktualizováno 23. 1. 2016 18:44
Kitzbühel letos zažil obzvláště dramatický sjezd. V jednom z řady pádů se zranil lídr SP Aksel Lund Svindal, pro něhož tato sezona skončila. Vyhrál překvapivě Ital Peter Fill.

Kitzbühel - Italský lyžař Peter Fill ovládl na zkrácené trati slavný sjezd v Kitzbühelu, který byl z bezpečnostních důvodů po odjetí 30 závodníků předčasně ukončen. Lídr Světového poháru a disciplíny Aksel Lund Svindal závod po ošklivém pádu nedokončil a sezona pro něj skončila.

Norský lyžař si přetrhl přední zkřížený vaz a utrhl meniskus v pravém koleni a čeká ho pauza dlouhá devět až deset měsíců.

Překvapivý vítěz Fill, jenž měl až dosud na kontě jediné vítězství ve Světovém poháru v kariéře, porazil o 37 setin sekundy Beata Feuze. Třetí skončil další Švýcar Carlo Janka.

Start závodu byl nejprve kvůli silnému větru a hustému sněžení o hodinu odložen. Během čekání sice ustaly srážky, vítr v horní pasáži trati ale nepolevil a pořadatelé proto rozhodli, že se bude startovat z nižšího stanoviště. Po nepříjemných pádech několika závodníků ale jury nakonec rozhodla sjezd po třiceti lyžařích ukončit.

Zraněný Svindal byl hned operován

Svindal měl po hrozivě vypadajícím karambolu krvácející zranění na nose, z ochranných sítí ale dokázal sám vstát a ze sjezdovky odjet. Do cílového prostoru ho odvezl skútr a kvůli podezření na zranění kolena poté zamířil na vyšetření do nemocnice.

Po stanovení diagnózy se Svindal na klinice Hochrum podrobil operaci a přišel o zbytek sezony. Tu měl přitom skvěle rozjetou - vyhrál sedm rychlostních závodů z devíti včetně pátečního superobřího slalomu na Hahnenkammu.

Ve Světovém poháru získal náskok 107 bodů před svým velkým rivalem Rakušanem Marcelem Hirscherem, za nímž skončil v letech 2013 a 2014 druhý. Minulou sezonu musel vítěz SP z let 2007 a 2009 vynechat kvůli přetržené levé achillovce.

"Jezdit sjezd je vždycky riskantní. Jsem vděčný za to, že mi to v této sezoně tak dobře šlo, v takovém náročném sportu to není samozřejmost," citoval Svindala norský lyžařský svaz.

Padali také domácí Rakušané

Pády dnes připravily už tak zdecimovaný rakouský tým o další závodníky. Nejprve skončil v ochranných sítích Georg Streitberger, po něm i Hannes Reichelt. Pro oba lyžaře musel přiletět vrtulník. Streitberger má podle prvních informací přetržené vazy v koleně, Reichelt si stěžoval na bolest hlavy. Tento týden už museli po pádech v tréninku ukončit sezonu Max Franz a Florian Scheiber.

"Je to těžký sjezd. Člověk musí naplno riskovat. I já jsem měl v některých pasážích problémy," řekl třiatřicetiletý Fill v cíli. "Když člověk vidí Reichelta a Svindala letět vzduchem, pořádně to zamrzí. Ty ostatní jsem naštěstí neviděl - když něco takového vidíte před startem, je to pak ještě těžší," dodal.

Rozhodnutí o předčasném ukončení závodu přijali sjezdaři vesměs s porozuměním. "Začínalo to být těžké a extrémní - dneska to bylo rozhodně nejhorší. Viditelnost byla špatná. Skoky byly brutální," konstatoval Janka.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu (Rakousko):

Muži - sjezd:

1. Fill (It.) 1:52,37, 2. Feuz -0,37, 3. Janka (oba Švýc.) -0,65, 4. Clarey (Fr.) -0,80, 5. Gisin (Švýc.) -1,06, 6. Kilde (Nor.) -1,22, 7. Kriechmayr (Rak.) -1,26, 8. Théaux -1,40, 9. Poisson (oba Fr.) -1,44, 10. Striedinger (Rak.) -1,46.

Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 11 závodů): 1. Svindal (Nor.) 436 b., 2. Fill 291, 3. Fayed (Fr.) 238, 4. Reichelt (Rak.) 228, 5. Théaux 224, 6. Jansrud (Nor.) 213.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Svindal 916 b., 2. Hirscher (Rak.) 809, 3. Kristoffersen (Nor.) 671, 4. Jansrud 621, 5. Muffat-Jeandet (Fr.) 440, 6. Fill 430, ...97. Krýzl (ČR) 28.