Kilde triumfoval v Hinterstoderu a sahá po glóbusu za super-G

ČTK Sport ČTK, Sport
27. 2. 2016 14:03
Aleksander Aamodt Kilde ztrácí po dnešním triumfu super-G v Hinterstoderu jen 25 bodů od triumfu ve Světovém poháru Na stupních vítězů v SP byl norský mladík potřetí.
Aleksander Aamodt Kilde
Aleksander Aamodt Kilde | Foto: Reuters

Hinterstoder - Třiadvacetiletý norský lyžař Aleksander Aamodt Kilde vyhrál superobří slalom v Hinterstoderu a útočí na malý křišťálový glóbus. V hodnocení disciplíny Světového poháru se posunul na druhé místo za slavného krajana Aksela Lunda Svindala, který kvůli zranění musel sezonu předčasně ukončit.

I když Svindal už nemůže závodit, stále zůstává v čele super-G, Kilde však po druhém triumfu v kariéře ztrácí už jen 25 bodů. Na stupních vítězů v SP byl norský mladík potřetí. Teprve druhé pódium vybojoval dnes stříbrný Slovinec Bostjan Kline, třetí byl domácí favorit a lídr Světového poháru Marcel Hirscher.

Kilde koncem ledna v Ga-Pa ovládl sjezd a na zmrzlé trati v Hinsterstoderu se postaral už o 18. norské vítězství v tomto ročníku Světového poháru mužů. "Sezona je neuvěřitelná. Ale tajemství je jednoduché: strašně moc lyžovat. Fakt hodně trénujeme," řekl Kilde.

Hirscher díky třetímu místu zvýšil svůj náskok v celkovém hodnocení SP na 263 bodů, za ním následují tři Norové. Henrik Kristoffersen, jenž se specializuje na slalom, zraněný Svindal a s obrovskou ztrátou Kjetil Jansrud.

Kilde může potvrdit formu 13. března doma v Kvitfjellu, pak už se pojede jen poslední super-G v rámci finále SP ve Svatém Mořici.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Hinterstoderu (Rakousko):

Muži - super-G:

1. Kilde (Nor.) 1:29,89, 2. Kline (Slovin.) -0,24, 3. Hirscher -0,35, 4. Kriechmayr (oba Rak.) -0,49, 5. Janka (Švýc.) -0,96, 6. Théaux (Fr.) -0,97, 7. Schweiger (Rak.) -1,00, 8. Pinturault (Fr.) -1,05, 9. Jansrud (Nor.) -1,09, 10. Kosi (Slovin.) -1,27.

Průběžné pořadí super-G (po 6 ze 8 závodů): 1. Svindal (Nor.) 310 b., 2. Kilde 285, 3. Kriechmayr 218, 4. Janka 207, 5. Hirscher 204, 6. Weibrecht (USA) 199, ...57. Krýzl (ČR) 2.

Průběžné pořadí SP (po 34 z 44 závodů): 1. Hirscher 1285, 2. Kristoffersen (Nor.) 1022, 3. Svindal 916, 4. Jansrud 866, 5. Pinturault 760, 6. Paris (It.) 645, ...100. Krýzl 41.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy