Chorvatská policie stolní tenisty z Nigérie deportovala do uprchlického tábora

Jiří Škuba Jiří Škuba
6. 12. 2019 14:59
Dva osmnáctileté studenty z Nigérie, kteří se v Chorvatsku účastnili turnaje ve stolním tenisu, noc před jejich odletem zpět do Lagosu zadrželi záhřebští policisté a poslali je do uprchlického tábora v Bosně.
Abia Uchenna Alexandro a Eboh Kenneth Chinedu
Abia Uchenna Alexandro a Eboh Kenneth Chinedu | Foto: Youtube

Abia Uchenna Alexandro a Eboh Kenneth Chinedu, studenti technické univerzity v Nigérii, přiletěli do Chorvatska 12. listopadu, aby se zúčastnili akademického turnaje World InterUniversities Championship, který se letos konal v Pule.

Po konci turnaje se oba mladíci přesunuli zpět do Záhřebu, odkud měli 18. listopadu odletět zpět domů. Poslední večer věnovali prohlídce chorvatského hlavního města, tedy až do doby, kdy je zadržela místní policie.

Přestože Alexandro s Chinedu byli v Evropě v rámci legálního pobytu, muži v uniformách se ani neobtěžovali zkontrolovat jejich víza. "Snažili jsme se jim vysvětlit, že papíry máme v hostelu. Vůbec nás neposlouchali," postěžoval si Chinedu bosenskému webu Žurnál.

Mladí muž byli zadrženi, naloženi do dodávky a přepraveni na hranice s Bosnou a Hercegovinou. Tam už chorvatské orgány shromáždily skupinu migrantů, kteří se ten den pokusili o nelegální přechod do Chorvatska.

Policisté poté nařídili zadrženým, aby se vydali pěšky lesem, ve směru na území Bosny a Hercegoviny. "Vyhrožovali nám, že nás zastřelí, pokud je neposlechneme. Stejně jsme ale odmítli jít," vyprávěl Chinedu.

Chorvati nakonec dvojici naložili zpět do dodávky a transportovali ji do uprchlického tábora Velika Kladuša v Bosně, který je vyhlášený mizernými životními podmínkami. Tisíce běženců tam živoří ve stanech v době, kdy v noci padá teplota až k mínus dvěma stupňům Celsia.

Alexandro a Chinedu vůbec netušili, kde a proč se najednou ocitli. Uběhly celé dva týdny, než vysvětlili svou situaci dobrovolníkům, kteří uprchlíkům v táboře pomáhají. Ti okamžitě zkontaktovali organizátory turnaje.

"Řekli mi, že chorvatská policie přivezla do Bosny dva studenty z Nigérie," řekl pořadatel Alberto Tanghetti britskému deníku Guardian. "Požádal jsem je, aby mi poslali fotografie a jejich jména. Po pečlivém ověření jsme potvrdili, že se tito chlapci zúčastnili turnaje a měli pravidelná víza vydaná chorvatskými úřady. Opravdu nerozumím tomu, co se stalo, protože i policie v Pule byla informována, že jsou tady," divil se Tanghetti.

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že oba přiletěli do Chorvatska legálním způsobem, postup policistů ale obhajovalo tím, že plánovali místo návratu domů zůstat v Evropě nelegálně. Tuto verzi podporuje fakt, že Nigerijci podle českého účastníka turnaje ani stolní tenis hrát neuměli a dokonce s sebou neměli ani pálky. 

Oficiální verze ovšem nevysvětluje fakt, proč úřady nenechaly dvojici odletět, a místo toho ji internovalo v uprchlickém táboře.

"Tito lidé jsou oběťmi nezákonných postupů chorvatských orgánů," řekl Dragan Mektić, ministr bezpečnosti Bosny a Hercegoviny. "Respektujeme právní závazky, musíme je nyní vzít zpět do Chorvatska … Je zřejmé, že mají chorvatská víza, že v Bosně a Hercegovině jsou nelegálně," dodal.

Chorvatská policie je smutně pověstná tvrdým, v řadě případů až brutálním přístupem k nelegálním migrantům. Jak uvádí britský Guardian, běžnou praxí je systematické bití a konfiskace osobních věcí včetně mobilních telefonů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy