Kentucky Derby rozhodla jury. Původní vítěz klesl až na 17. místo

ČTK ČTK
5. 5. 2019 10:54
Nejslavnější americký dostih Kentucky Derby poprvé v historii skončil diskvalifikací vítěze. Cílem 145. ročníku proběhl jako první s náskokem téměř dvou délek Maximum Security, ale posléze byl přeřazen ve výsledkové listině až na 17. místo kvůli ohrožení soupeřů. Vítězem byl vyhlášen Country House, jehož tým podal proti způsobu jízdy původního vítěze protest.
Koně Bodexpress a Maximum Security ve 145. ročníku Kentucky Derby.
Koně Bodexpress a Maximum Security ve 145. ročníku Kentucky Derby. | Foto: Reuters

Na rozmočené trati v Louiseville spolufavorizovaný Maximum Security odtáhl téměř celý závod v čele, ale v náběhu do cílové roviny v poslední zatáčce běžel hodně zeširoka a lehkým vybočením omezil protivníky po pravé straně, kteří se dostávali na jeho úroveň, s jedním se dokonce dostal do kontaktu.

Finiš pak zvládl bravurně, ale radost panamského jezdce Luise Saeze a trenéra Jasona Servise trvala necelou půlhodinu, než jury po rozboru videa námitku soupeře uznala.

"Já v té zatáčce opravdu ztratil rychlost," konstatoval francouzský žokej Flavien Prat a z přisouzeného vítězství měl nelíčenou radost. "Slovy se to nedá popsat, je to úžasné," řekl. Stejně jako trenér William Mott slavil premiérový triumf v Derby. "Je to hořkosladké vítězství, ale kůň i žokej odvedli velmi dobrou práci," řekl Mott.

Country House patřil s kurzem 65:1 k outsiderům, v historii dostihu vyhrál jen jednou kůň s ještě horšími vyhlídkami, a to v roce 1913 Donerail (95:1). Při sedmém startu v životě slavil před 150.000 diváků teprve druhé vítězství a vybojoval za něj prémii 1,860.000 dolarů z třímilionové dotace.

Míli a čtvrt dlouhé Kentucky Derby je tradičně prvním dílem Trojkoruny, která bude pokračovat 18. května dostihem Preakness Stakes v Baltimoru a završí ji 8. června Belmont Stakes v New Yorku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy