Keňa nechce přijít o olympiádu. A tak konečně založí antidopingovou agenturu

ČTK ČTK
13. 11. 2015 19:42
Také v Keni konečně schválili plány na antidopingovou agenturu. Země s nejlepšími běžci na světě totiž nechce přijít o účast na olympijských hrách v brazilském Riu příští rok.
Budou se takto radovat keňští běžci také v Riu? Podle všeho ano.
Budou se takto radovat keňští běžci také v Riu? Podle všeho ano. | Foto: Reuters

Nairobi - Keňská vláda schválila okamžité založení antidopingové agentury. Rozhodla tak pár dnů poté, co předseda národního olympijského výboru Kipchoge Keino uvedl, že se Keňa vystavuje hrozbě sankcí včetně neúčasti na olympijských hrách, pokud nezmění přístup k boji s dopingem.

O tom, že by se keňská atletika mohla kvůli dopingu dostat do problémů, se v pondělí zmínil šéf vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury (WADA) Dick Pound, když informoval o dopingu v Rusku.

Fungování antidopingové agentury požadovala WADA po Keni už od roku 2012, kdy se objevily zprávy o rozšířeném užívání zakázaných látek mezi tamními běžci. Keňané sice agenturu založili, ale žádnou činnost v podstatě nevykonávala. Keino, bývalý slavný běžec, si stěžoval, že vládní představitelé neměli zájem situaci řešit.

Nově vzniklá agentura bude mít na starosti testování sportovců a dohled nad dodržováním antidopingových pravidel. Podle BBC si momentálně odpykává tresty za doping patnáct keňských atletů včetně trojnásobné vítězky maratonu v Bostonu Rity Jeptoové. Během posledních tří let neprošlo dopingovou kontrolou 35 Keňanů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy