Parkurovou Grand Prix ovládla jediná žena. Kellnerová zářila v doplňkové soutěži

Aktualizováno 15. 12. 2018 23:37
Vítězkou Super Grand Prix jednotlivců při parkuru v Praze se stala Edwina Topsová-Alexanderová, manželka a svěřenkyně zakladatele a šéfa seriálu Jana Topse.
Anna Kellnerová v pražské O2 aréně.
Anna Kellnerová v pražské O2 aréně. | Foto: ČTK

Jediná žena v šestnáctičlenném startovním poli měla stejně jako další dva jezdci čtyři trestné body, ale zvítězila díky nejlepšímu času druhého kola, který byl dodatečným kritériem.

Čtyřiačtyřicetiletá Australanka zajela v prvním kole jeden ze dvou čistých parkurů. Do druhého kola, které bylo postavené odlišně, nastupovala jako poslední. Předtím viděla, jak po pádu skončil druhý "čistý" jezdec úvodní poloviny soutěže, světová jednička Harrie Smolders. V polovině parkuru klisna Topsové-Alexanderové California shodila jednu z překážek a Australanka začala bojovat s časem.

Zrychlila dostatečně a nakonec se dostala o 48 setin sekundy před velezkušeného Němce Ludgera Beerbauma, který první týmové olympijské zlato získal už v roce 1988 v Soulu. Triumf při premiérovém ročníku tohoto vyvrcholení dlouhodobého seriálu Global Champions Tour přinesl Topsové-Alexanderové přes 313 tisíc eur (více než osm milionů korun).

Finále se nevydařilo hlavnímu favoritovi Benu Maherovi, který letos vyhrál dlouhodobé hodnocení seriálu. Šanci na úspěch ztratil dvěma chybami v úvodním kole. Čisté druhé kolo ho vyneslo jen na páté místo.

Po chybě ze čtvrtfinále soutěže družstev prožil další nevydařený den v Praze člen týmu Prague Lions Peder Fredricson. Švédský jezdec měl nejprve v rámcovém závodě s koněm Christian K znovu problém s překážkou v podobě české vlajky, pak v prvním kole boje o nejcennější individuální trofej nasbíral s Hanssonem devět trestných bodů a uzavíral šestnáctičlenné startovní pole. Do druhého kola pak už stříbrný olympijský medailista z Ria nenastoupil, takže ani nezískal žádnou finanční odměnu.

Naopak Češka Anna Kellnerová skončila pátá v doplňkové pětihvězdové soutěži přes 150 centimetrů vysoké překážky. Se Silverstonem G se čistou jízdou dostala mezi 13 účastníků rozeskakování. Tam byla mezi šesticí, která všech osm skoků zvládla bezchybně, a čas ji zařadil na páté místo. Získala díky tomu odměnu 3000 eur (přes 77.000 korun).

Aleše Opatrného zradila závěrečná překážka dnešního kurzu, kterou byl Karlův most. Ta byla náchylnější ke shození než jiné překážky, protože nahoře měla prkno postavené na úzké straně, nikoli pevněji usazené břevno. Skončil devatenáctý.

Super Grand Prix jednotlivců Global Champions Prague PlayOffs v parkurovém skákání:

1. Topsová-Alexanderová (Austr./klisna California) 4 trestné body (čas 2. kola 61,08), 2. Beerbaum (Něm./Casello) 4 (61,56), 3. Schuttert (Niz./Chianti's Champion) 4 (64,91).