Když se Hejnové nic nestane, bude mít medaili, říká trenér

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
31. 7. 2013 18:30
Vyhrála všech pět závodů letošní Diamantové ligy, vyhrála i svůj osmý závod sezony, navíc si před týdnem v Londýně časem 53,07 sekundy vylepšila svůj rekord i nejlepší výkon sezony.
Podle Dalibora Kupky má Zuzana Hejnová velkou šanci získat na MS v Moskvě zlato. Porazit by ji mohla jen atletka, která by se nečekaně zlepšila.
Podle Dalibora Kupky má Zuzana Hejnová velkou šanci získat na MS v Moskvě zlato. Porazit by ji mohla jen atletka, která by se nečekaně zlepšila. | Foto: CPA Eduard Erben

Nymburk - Vyhrála všech pět závodů letošní Diamantové ligy, vyhrála i svůj osmý závod sezony, navíc před týdnem v Londýně časem 53,07 sekundy vylepšila svůj rekord i nejlepší výkon sezony.

Zuzana Hejnová, bronzová olympijská medailistka z Londýna, je tak největší favoritkou MS v Moskvě, které začíná příští sobotu.

Šestadvacetiletá atletka drží na trati 400 metrů s překážkami šest z devíti nejlepších časů roku, z nichž všechny jsou pod hranicí 53,80 sekundy. To se jí před tím povedlo pouze dvakrát, právě loni v Londýně.

"Psychika u ní hraje obrovskou roli. Od té doby, co v lednu nastoupila na dráhu, dělá si závod od závodu osobák, což ji zvedalo. Na halovém mistrovství Evropy sice byla čtvrtá, tam ale věděla, že to není její dráha, takže ji to nijak neovlivnilo. Pak hned v Americe ukázala, že to byla výjimka, vyhrála, co se dalo a hodně si proto věří," řekl novinářům její nový trenér Dalibor Kupka, někdejší dlouholetý kouč Romana Šebrleho. 

Pane Kupko, jak moc Vás současná forma Zuzany těší?
Těší mě to, protože od té doby, co je u mě, tak si dělá osobní rekordy. V polovině ledna v Potchefstroomu běžela na třístovce velmi dobrý závod. Teď v Londýně to jen završila. Musela tam zaběhnout, zmáčknout se. Do cílové rovinky vbíhala jako druhá, musela proto vyvinout maximální úsilí. I díky tomu poslednímu úseku zaběhla nejlepší svůj letošní čas.

Čím si vysvětlit, že má tak dobrou formu po celý rok?
Některé typy závodníku mají formu čtrnáct dní v roce a pak jim to padá. My to ale mezi závody vždycky lehce přiživujeme a vypadá to, že u ní ta forma stoupá pořád nahoru. Mám strach, že to ze dne na den skončí. To se ale zatím nestalo a doufám, že to ještě aspoň těch čtrnáct dní vydrží.

Co jste v přípravě před sezonou museli oproti dřívějšku změnit?
Čtvrtka se nesmí přepálit, takže ji učím náběh na první překážku tak, aby tam nebyla moc brzo. Pamatuju, jak na Evropě v Barceloně v roce 2010 měla velké ambice, ale překopla to a v závěru jí došlo. Sice si myslím, že by to i teď měla rozbíhat trošičku rychleji, to už ale záleží na momentální situaci před každým závodem.

Co je podle Vás její největší zbraní oproti soupeřkám?
Překvapilo mě, jakou má Zuzka kondici, to jsem vůbec do té doby, když jsem ji přebral, netušil. Je úctyhodné, co předvádí v tréninku s klukama, že se s nimi objemově dokáže rovnat. Dohání tím svou trošičku menší rychlost, i když už se i na dvoustovce dokázala zlepšit.

V předchozích letech nedokázala Zuzka dobrou formu udržet po celý rok, jak jste to dokázal změnit?
Dělali jsme si před sezonou takovou anamnézou, proč to u ní dřív bylo dobré zjara a špatné na podzim, a vydedukoval jsem z toho, že nemusí už tolik trénovat, nechtěl jsem ji dostat do stavu únavy, proto trénujeme jen jednofázově. V tomhle duchu budeme trénovat až do mistrovství světa.

Nebojíte se, že se Zuzaně nepodaří svou formu v Moskvě potvrdit?
Co je schopná ještě dál běžet, to nevím. Hodně to ovlivní i to, které soupeřky proti ní v Moskvě ve finále poběží. Bojím se, že to na tom největším závodě neprodá. Když jsem trénoval s Šébou (Šebrlem), měl excelentní formu, ale pak ho lízla nějaká chřipka nebo něco podobného. Proto jsem pořád v obavách, aby se něco podobného nestalo Zuzce.

A nebojíte se, že se její soupeřky "skrývaly" a ladily formu až na Moskvu?
Když se jí nic nestane, nemá se čeho bát a kolem té medaile by měla být. Neumím si představit, že by se najednou vylouply tři lepší časy, než dělala letos ona. Jako pro trenéra je každá medaile zlato. Vždycky na těch předchozích šampionátech přijely soupeřky, které byly v úplně jiném levelu než v sezoně, a kdyby se to opět letos stalo, tak na ně zase nebudeme mít.

Kdo je podle Vás největší soupeřkou Zuzany o zlato?
V Tegu 2011 vyhrála Američanka Demusová za 52,40 (sekundy), a když teď zaběhne to samé, nemůžu si namlouvat, že ji Zuzka předběhne. Když běhala Australanka Pittmanová, vyhrávala světové soutěže za 53,30 s, takže se může stát, že to na titul bude letos stačit i Zuzce, ale stát se může všechno.

A co další soupeřky? Může se stát, že třeba Rusky nečekaně "vyletí" nahoru...
Je tady Britka Draytonová, která je sice splašená, když jí ale někdo vysvětlí, že to má dobíhat rychleji a rozbíhat pomaleji, tak to bude taky těžké. Ruska Anťjuchová je velká neznámá, běžela na mistrovství Ruska 55,20 s, pak to zbavila, neběžela ani finále a pak řekla, že se bude šetřit na mistrovství světa. Nikdo neví, co od ní můžeme čekat.

Pojďme k Vašemu dalšímu svěřenci, loňskému mistrovi Evropy Pavlu Maslákovi. Má i on šanci přes neúspěch z Londýna v Moskvě uspět?
Pavlovi jsem v tom Londýně věřil víc, i když on se moc necítil. Moje zkušenost je, že když má čtvrtkař dobrou rychlost a zaběhne si velmi dobrý čas na dvoustovce, tak by to mělo být i na čtyřstovce dobré, což se ale nepovedlo. Doufám, že to v Moskvě bude lepší, řekli jsme si, že to zkusí rozběhnout rychleji. Musí to prostě přepalovat, aby měl šanci udělat dobrý výsledek.

I tak se ale oproti loňsku na čtvrtce i dvoustovce zlepšil...
Loni jsme udělali hodně kvality do čtyřstovky, letos jsme tu přípravu udělali trošičku jinak, do rychlosti, chtěl jsem, aby se zlepšil do rychlosti, což se povedlo. Jestli to ale pomůže do čtyřstovky, to se uvidí, až v Moskvě. Je ale na čtyřstovce rychlejší než před olympiádou a to, že teď prohrál v Londýně, ho může spíš motivovat.

Jaký čas tedy od něj v Moskvě očekáváte?
Myslím si, že na dvoustovce bude moci zaběhnout 20,35 s, když se mu to povede, čtvrtku bude schopný stlačit hluboko pod 45 sekund. To, že se mu daří rychlostně, je podle mě dobrá investice do budoucna.

Co říkáte na to, že se uskuteční exhibiční závod na 600 metrů mezi sprinterem Usainem Boltem a dlouhotraťařem Mo Farahem?
Kdyby se na to Bolt nevykašlal, vyhrál by určitě on. Nevěřím ale tomu, že by se chtěl potrápit. Bude to exhibice, takže se spolu domluví. Kdyby se Bolt na šesti stech metrech rozběhl, tak ho nikdo nenajde. To se podle mě ale nestane, že by běžel naplno.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Úrokové sazby hypoték stouply v květnu počtvrté v řadě, ukázal index

Úrokové sazby hypoték míří čtvrtý měsíc v řadě vzhůru. Vyplývá to z výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, podle kterého v květnu vzrostly průměrné sazby na 2,15 procenta z dubnových 2,12 procenta. Hranici dvou procent překročily v březnu.

Odborníci očekávají, že ke konci roku se sazby mohou vyšplhat až ke třem procentům. V důsledku rostoucích cen nemovitostí současně roste i průměrná cena hypotéky, která aktuálně dosahuje 2,925.582 Kč. Před dvěma lety přitom byla o 30 procent níže.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Summit NATO vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí Severoatlantické aliance na pondělním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice v diplomatické při s Ruskem, kterou vyvolala kauza Vrbětice. Českým novinářům to před odpoledním jednáním řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bude jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Nyní se podle Kulhánka k útoku a následné diplomatické roztržce vyjádří i političtí vůdci spojeneckých zemí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy