Kdy jindy než teď? Amerika vzpomíná na Palmera a po osmi letech chce Evropě konečně uzmout trofej

Petr Havlíček
30. 9. 2016 12:09
Od pátku do neděle se v Minnesotě hraje čtyřicátý první ročník Ryder Cupu, prestižního golfového klání mezi Spojenými státy a evropským výběrem. Američané se z vítězství radovali naposledy v roce 2008, letos udělali vše pro to, aby nepříznivou bilanci zvrátili.
Evropané jsou v letošním Ryder Cupu jasným outsiderem. Rozhodit by to nemělo Lee Westwooda, který se této týmové soutěže zúčastní již podesáté.
Evropané jsou v letošním Ryder Cupu jasným outsiderem. Rozhodit by to nemělo Lee Westwooda, který se této týmové soutěže zúčastní již podesáté. | Foto: Reuters

Chaska – Za pravou kolébku golfu se vždy označuje Skotsko. Jenže jestli vzal nějaký další stát tuto hru za svou a udává její vývoj, jsou to jednoznačně Spojené státy americké. Disponují suverénně největším počtem světových hráčů a hostí nejprestižnější okruh turnajů na světě. Tuto dominanci ovšem v posledních letech kazí jedna nepříjemná šňůra.

Ryder Cup, tradiční klání golfových výběrů USA proti Evropanům, Američané nezískali už osm let. Poslední tři setkání opanovalo evropské družstvo, které dovedlo využít potenciálu hráčů pocházejících z kontinentu.

Posledních deset let jasně vládnou Evropané

2006: Evropa - USA 18,5:9,5 (dějiště Straffan, Irsko)

2008: USA - Evropa 16,5:11,5 (Louisville, USA)

2010: Evropa - USA 14,5:13,5 (Newport, Wales)

2012: USA - Evropa 13,5:14,5 (Medinah, USA)

2014: Evropa - USA 16,5:11,5 (Gleneagles, Skotsko)

V roce 2012 potupil USA "evropský zázrak", kdy na domácí půdě Američané ztratili vedení 10:6 a nakonec prohráli o jediný bod. Poslední kapkou pak byla před dvěma lety již třetí prohra v řadě.

"Už toho bylo dost," bouchl tehdy do stolu jeden z nejzkušenějších golfistů Phil Mickelson. Tvrdě se opřel do kapitána Toma Watsona a postěžoval si, že americká golfová asociace nedělá nic pro úspěch a že samotní hráči nejsou zapojeni do procesu budování týmu.

Woods v roli asistenta kapitána

Kapitán pro letošní rok Davis Love se tak chopil výběru Spojených států amerických s novými metodami. "Za dvacet let je to poprvé, kdy jsme byli zapojeni do rozhodování. Když se spojíte jako tým, můžete dosáhnout daleko většího úspěchu než jako jednotlivec," popsal nové pořádky Mickelson.

Letošní vydání Ryder Cupu hostí hřiště Hazeltine National, které se nachází na okraji Minneapolisu v americké Minnesotě.
Letošní vydání Ryder Cupu hostí hřiště Hazeltine National, které se nachází na okraji Minneapolisu v americké Minnesotě. | Foto: Reuters

Love si k sobě přizval jako vicekapitána zraněného Tigera Woodse, který pomůže svými zkušenostmi a navíc má cit pro v Ryder Cupu tolik potřebnou taktiku. Kromě něj ještě Loveovi pomáhají Tom Lehman, znalec místního prostředí na hřišti Hazeltine National v Minnesotě, a Steve Stricker.

Právě zkušení golfisté v kapitánských pozicích hrají v týmových soutěžích velkou roli. Na straně Evropy letos dostal příležitost Darren Clarke, osmačtyřicetiletý Severní Ir a vítěz britského Open v roce 2011.

Americká síla proti vůbec nejslabší Evropě

Obhájit evropské vítězství však nebude vůbec snadné. Kromě nadstandardní motivace Američanů získat Ryder Cup po dlouhé době do své moci to naznačuje také jejich hráčská síla. Tahouny budou světová dvojka a čtyřka Dustin Johnson a Jordan Spieth, o zkušenosti se postará Mickelson, aktuální formu zase bude chtít prodat Ryan Moore.

Captain Love picks Rickie Fowler, J.B. Holmes, and Matt Kuchar! #GoUSA🇺🇸

Fotka zveřejněná uživatelem Ryder Cup USA (@rydercupusa),

Posledním chybějícím hráčem se stal 25. září na divokou kartu kapitána Ryan Moore.

Objevují se dokonce hlasy, že současné americké družstvo je nejsilnější, jaké se kdy podařilo utvořit. Vítězstvím by mělo uctít památku v neděli zesnulého Arnolda Palmera, jednoho z největších golfistů historie. Spojené státy tak o víkendu posílí duch, jaký hnal Evropany v roce 2012 krátce po smrti Seveho Ballesterose: snaha rozloučit se s pravou golfovou legendou.

Evropa tak na půdu soupeře přijíždí v pozici outsidera. Bývalý hráč a současný televizní expert Johny Miller dokonce označil soubor kapitána Clarkea za "nejslabší za posledních mnoho let". Dokládají to i některá čísla: Evropané se ve světovém žebříku nacházejí průměrně na pozici 27,7 v porovnání s americkými 16,3, v týmu navíc mají hned šest nováčků.

Zkušenost s Ryder Cupem přitom hraje docela zásadní roli. "Jako nováček si myslíte, že víte, jaké to bude, a že zvládáte hrát pod tlakem. Ale tak to není. Až na odpališti poznáte, jak je to nové," popisuje lídr evropského týmu Rory McIlroy.

McIlroy hraje za kapitána

Právě on by měl být společně s vítězi letošních majorů Danny Willettem a Henrikem Stensonem a olympijským šampionem Justinem Rosem nositelem bodů do celkového skóre. McIlroy má za sebou parádní závěr sezony, v neděli v závěrečném rozstřelu vyhrál finálový turnaj americké PGA Tour a zajistil si také celkový sezónní triumf FedEx Cup.

The final twelve #TeamEurope 🇪🇺

Fotka zveřejněná uživatelem Ryder Cup Team Europe (@rydercupteameurope),

Letos přijíždí do Minnesoty se speciální motivací. Svého krajana a kapitána Clarkea zná od svých deseti let a pojí ho s ním speciální vztah. "Vždycky jsem chtěl vyhrát pro kapitána, ale tento rok je to ještě o něco silnější," prohlásil McIlroy.

Tahle evropská parta se prostě obhajoby jen tak snadno nevzdá, přestože Amerika moc chce konečně vyhrát.

 

Právě se děje

Další zprávy