Kdo se zapíše do historie těžké váhy? Kličko se brání Furyho vzpouře

Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
28. 11. 2015 7:00
Ukrajinec Vladimir Kličko může v sobotu v noci psát boxerskou historii. Stačí maličkost - porazit 206 centimetrů vysokého britského obra jménem Tyson Fury.

DüsseldorfBoxerští fanoušci se dočkali. Vládce těžké váhy Vladimir Kličko se dnes večer od 23:00 hodin postaví do ringu proti mladému a dravému vyzývateli jménem Tyson Fury. Očekává se třeskutý boj s tradičním výsledkem: výhrou Ukrajince. Jenže s tím nechoďte za neporaženým Britem.

Už osmnáctkrát v řadě obhájil alespoň jeden ze svých titulů mistra světa. V tomto ohledu je lepší pouze dvojice Joe Louis (25) – Larry Holmes (20). V dalších ukazatelích se už přetahuje pouze s legendárním "Hnědým Bombarďákem". Oba stáli v zápase o titul mistra sedmadvacetkrát, Louis jich vyhrál 26, Kličko 25.

Kličko má už nyní nad Louisem navrch

Americký člen Mezinárodní boxerské síně slávy, kam jistě jednou vstoupí také ukrajinský obr, vládl nepřetržitě 11 let, 8 měsíců a 8 dní. Jeho "sok" pak aktuálně 9 let, 6 měsíců a 30 dní. Právě v nich má už ale Ukrajinec navrch – celkem byl totiž mistrem světa 4289 dnů, Louis o devatenáct méně.

Všechny tyto údaje chce nechat Fury zapsané v kronikách a zakonzervovat. "Jdu si pro knockout! Do pátého kola ho pošlu k zemi," chvástal se naposledy v pátek po vážení, které ukázalo jeho i šampiona ve špičkové kondici.

Sedmadvacetiletý rodák z Manchesteru pak opětovně ukázal svoji tvář pro světla lamp, když napoprvé odmítl soupeři podat ruku."Trpí rozdvojenou osobností, už mě to nepřekvapuje," mávl nad tímto gestem rukou obrazně i doslova Kličko.

Fury si zalaškoval s výběrem rukavic

To ale nebylo poslední "překvapení", které mu protivník nachystal. Při výběru rukavic, které na jeho přání musela společnost Paffen sídlící v Pákistánu narychlo přešívat, totiž překvapivě sáhl po původním kritizovaném modelu.

"Kličkovi soupeři jsou na 85 procent poraženi ve chvíli, kdy vystoupí z auta, nebo letadla. Jsou bez jiskry a víry. Já ale budu zvířetem, které nechá v ringu srdce, aby vyhrálo," hecuje sebe i ostrovní fanoušky Fury.

Šampion WBA (Super), WBO, IBF a IBO se ale nenechal rozhodit a kontroval po svém: "Když se dívám sám na sebe v televizi při cestě do ringu, mám skutečně strach. Nikdy bych nechtěl bojovat s tím chlapem v televizi!" A následně dodal: "Jsem jak ve svém vlastním tunelu, pevná čelist, tvrdý výraz a oči, které jako by nebyly ani moje."

Ať už si fanoušci myslí o Britovi cokoliv, jedno je jisté: minimálně mimo ring ještě Kličko takového rivala nepotkal. Ještě nikdo s ním nerozehrál tak rovnocennou psychologickou bitvu. A i přes všechna negativa se dá dodat, že v rámci slušnosti a sportovního chování. Ano, jazyk Furyho je pořádně ostrý (ostatně přesvědčit se můžete v naší galerii v úvodu článku), ale na rozdíl od jiných vyzývatelů se do ničeho dalšího nepouští.

Fury není úplně bez naděje na výhru

A někteří odborníci mu dávají solidní šance na úspěch. Díky své výšce, rozpětí paží, pohybu, měnění gardů a přirozené boxerské inteligenci je Fury extrémně nebezpečný soupeř pro koholiv. A ještě z jednoho důvodu: svému věku a výše zmíněnému hladu.

Kličko totiž v posledních letech sice potkával i špičkové boxery v čele s Davidem Hayem, Alexanderem Povětkinem či Kubratem Pulevem. Jejich předchozí úspěchy ale s sebou nesly jednu velkou slabinu – onen hlad po životním úspěchu.

Haye kraloval křížové divizi, Povětkin byl mistrem světa mezi profíky a v amatérském ringu neměl konkurenci, Pulev měl za sebou podobně špičkovou amatérskou kariéru a i mezi profíky brzo dosáhl na prestižní mezinárodní pásy.

Mladý a dravý vyzývatel. Bude to stačit?

Všem bylo navíc při setkání s Ukrajincem už hodně přes třicet let. Furymu je momentálně sedmadvacet let. Do bitvy s o dvanáct let starším soupeřem může jít bez bázně a hany. A s vědomím toho, že i když padne, má stále ta nejlepší léta před sebou.

"Jednou z něj udělám světového šampiona," prorokoval před třemi lety Peter Fury, jeho strýc a kouč v jedné osobě. Nastala už doba k navršení jeho proroctví? To zjistí 55 tisíc fanoušků ve fotbalovém düsseldorfském chrámu a miliony u televizních obrazovek po celém světě krátce před dnešní půlnocí.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Při útoku afghánské armády na úkryt Tálibánu zemřelo 35 civilistů, hlásí úřady

Nejméně 35 civilistů zahynulo a 13 dalších utrpělo zranění v noci na pondělí při útoku afghánských vládních sil na úkryt povstalců z řad Tálibánu v provincii Hílmand na jihu země. Podle agentury Reuters to uvedli dva zástupci místních úřadů. Informace o operaci se nicméně rozcházejí. Americká armáda, která afghánské vládní síly podporuje, sdělila, že zabito bylo 22 bojovníků Tálibánu, o civilních obětech nehovoří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy