Každodenní boj se strachem. Modřiny ale ke skateboardu patří, říká Habanec

Sport Sport
15. 11. 2020 9:28
Skateboarding bude příští rok v Tokiu poprvé olympijskou disciplínou a v České republice se mu věnuje stále více lidí. V tuzemsku už v rámci České asociace skateboardingu fungují i školy zaměřené na nejmladší milovníky jízdy na prkně. Chcete ji zkusit taky?
Elitní český skateboardista Maxim Habanec.
Elitní český skateboardista Maxim Habanec. | Foto: Toyota Česká republika

Praktické rady a tipy pro začátečníky i zkušené skejťáky odhaluje nejlepší český skateboardista Maxim Habanec.

Kdy začít?

"Já jsem začal asi v pěti letech. Klidně jsem mohl ale i dřív. Stejně jako u každého sportu, čím dřív člověk začne, tím je pohyb pro něj přirozenější. Chce to ale začít správně - měl jsem štěstí, že brácha jezdil, a tak jsem hned věděl, co a jak. Když si člověk na začátku osvojí nějaké chyby, špatně se jich potom zbavuje. Může to být špatné odrážení nebo třeba jenom nevhodné prkno. Vždycky je proto nejlepší mít se s kým poradit."

Jak vybrat skateboard?

"Pokud bude někdo začínat na nějakém ze supermarketu, pravděpodobně ho to nebude moc bavit. Většinou totiž moc nejedou, nezatáčí a celkově jsou nekvalitní. Myslím, že se vyplatí zainvestovat do pořádného prkna, které většinou stojí kolem třech tisíc. Založil jsem si kvůli tomu i svůj obchod, kde lidem rád radím, jak vybrat to správné."

Čím začít?

"Dalším krokem je najít si kamarády, co už něco umí a přiučit se od nich. Tak jsem to vždy dělal já. Dnes jsou ale i další možnosti, třeba videa na internetu, kde se dá hodně věcí okoukat. Nejdůležitější ale je, aby ho to bavilo, v tom případě si cestu vždycky najde správně."

"Měl jsem štěstí, že brácha jezdil, a tak jsem hned věděl, co a jak," říká Habanec.
"Měl jsem štěstí, že brácha jezdil, a tak jsem hned věděl, co a jak," říká Habanec. | Foto: Toyota Česká republika

Na co se připravit?

"Skateboarding je hodně o překonávání strachu a posouvaní svých limitů. Ať už to jsou nové triky nebo jenom větší překážky. Kolikrát člověk jezdí trochu pod svoje možnosti právě kvůli strachu, takže je to každodenní boj."

Co helma a chrániče?

"Helma je namístě do určitého věku a pak už je to na každém. Chrániče se nosí většinou jen v rampě a na streetu by byly omezující v pohybu. Ke skateboardingu modřiny a odřeniny trochu patří, je třeba si ale dávat pozor na zápěstí. To bývá častý problém skejťáků, protože na něj furt padají. Když mám ruku naraženou, pak radši pár dní nosím chránič, abych to doléčil. Pokud padáte pořád na to samé místo, je to pak neuvěřitelná bolest."

Jak se zlepšovat?

"Existují školy skateboardingu, které pořádá Česká asociace skateboardingu. Ty jsou zaměřené na nejmladší a pomáhají jim v začátcích."

Jezdí i holky?

"Dnes začíná jezdit čím dál více holek. Je hezké vidět, že i jejich level se posouvá strašně rychle. Občas mám pocit, že pro holky je těžší překonat strach a bolest, ale na druhou stranu na skejtu mohou dobře využít svoji lepší flexibilitu. Celkově spoustu holek už dává věci, s kterými bych se docela natrápil, a začínají dávat i stejně velké překážky jako kluci."

Zásadní rada

"Kvůli tomu, že jsem neměl dost síly dělat nějaké triky, když jsem byl mladší, strávil jsem několik let jen na základech a dodnes je to znát. Takže moje nejdůležitější rada je dát si záležet na základech a stabilitě na prkně. Když máte tohle, ostatní věci jsou o moc jednodušší."

Maxim Habanec, skateboarding | Video: Toyota Česká republika
 

Právě se děje

před 6 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil značku Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí zánik 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst. 

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy