Kauza ovlivňování zápasů tenisty znepokojila: Zveřejněte jména, volá Federer

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
19. 1. 2016 5:50
Zpráva BBC a serveru BuzzFeed News pohoršila světové tenisty. Podle nich na nejvyšší úrovni k manipulování se zápasy nedochází a britská média by měla zveřejnit jména hráčů a důkazy, které proti nim případně má.
Roger Federer na Australian Open 2016
Roger Federer na Australian Open 2016 | Foto: Reuters

Melbourne - Byli podezřelí z manipulování zápasů, ale hrají si vesele dál. Tak nějak by se dalo shrnout vyznění zprávy, se kterou v pondělí přišla britská stanice BBC spolu s portálem BuzzFeed News. Podle ní osm tenistů, kteří nyní startují na Australian Open, figurovali ve vyšetřování podezřelých utkání a asociace ATP v tomto ohledu nepodnikla žádné kroky.

Takové obvinění pochopitelně nemohlo nechat chladnými žádného z tenistů nastupujících na prvním letošním grandslamu. "Rád bych znal jména. Pak aspoň můžeme debatovat konkrétně. Kdo to byl, šlo o singlového hráče nebo deblového. Nebo to byl tým lidí? O který turnaj šlo?," přemítal po vyhraném 1. kole Švýcar Roger Federer.

BBC a BuzzFeed News vycházejí z tajných dokumentů vyšetřování z roku 2007, podle nichž měly různé skupiny z Ruska, Itálie či Sicílie sázet statisícové položky na tenisová utkání, mimo jiné i na Wimbledonu. Mezi podezřelými prý bylo 16 tenistů, kteří v poslední dekádě patřili do první padesátky žebříčku, z toho zmiňovaná polovina z nich v tuto chvíli hraje v Melbourne a z této osmičky je jeden grandslamový vítěz.

Simon: Máte důkazy? Sem s nimi

"Je enormně důležité, aby se zachovala integrita našeho sportu. Takže, je otázka, jak vysoko to sahá. Čím výš to bude, tím víc budu překvapený," dodal sedmnáctinásobný grandslamový šampon.

Také francouzský tenista Gilles Simon by byl spokojenější, kdyby britské servery celou kauzu odtajnily, když už téma nakously. "Připadá mi, že chce našemu sportu někdo ublížit a poškodit ho. Pokud někdo zná jména a má důkazy, tak ven s nimi, od toho máme příslušné orgány, aby to řešily," řekl.

Jenže to je právě to. Bez přístupu k telefonům, bankovním účtům a počítačům podezřelých, není možné zjistit, zda se podvodů účastnili. Komise proti korupci TIU v pondělí veřejnost upozornila, že případy tehdy pečlivě prošetřila, leč nikomu z tenistů nemohla prokázat vinu.

"Všechny informace, které dostaneme, důkladně prověřujeme. Je ale velmi náročné získat důkazy a odhalit nějaké korupční jednání u těch, kteří praktikují tyto způsoby," řekl na speciální tiskové konferenci šéf etické komise v TIU Nigel Willerton.

Čilič: Já ani nesázím

Podle BBC ale právě k důkladnému prošetření nedošlo. "Tohle jde kolem mě, nic o tom nevím. Sám dokonce ani nesázím, takže já se cítím v bezpečí," nechal se slyšet další grandslamový vítěz Marin Čilič z Chorvatska.

I když je prý v balkánských zemí sportovní sázení populární, nikdy se mu prý nestalo, že by za ním někdo přišel s úplatkem, aby úmyslně ovlivnil zápas. "Opravdu se mi to nikdy nestalo a kdyby ano, šel bych rovnou na ATP za lidmi, kteří se těmito věcmi zabývají," ujistil novináře Čilič.

Osobně prý nevěří, že by sázkařské mafie na okruhu ATP mohly takhle řádit. "Ne, na téhle úrovni tenisu určitě ne, tomu nevěřím," dodal.

BBC se však odvolává na zdroj, který se účastnil vyšetřování inkriminovaných případů, a má informace o tom, jaké krycí manévry komise použila. Podrobnosti prý zveřejní ve svém vysílání v úterý večer ve 20 hodin britského času.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy