reklama
 
 

Kasparov překonán. Novým šachovým rekordmanem je Nor Carlsen

1. 1. 2013 14:30
Norský šachista Magnus Carlsen má v lednovém vydání žebříčku FIDE 2861 bodů, což je nový světový rekord. Překonal třináct let starý rekord Garriho Kasparova o deset bodů.

Oslo - Norský šachista Magnus Carlsen má v lednovém vydání žebříčku FIDE 2861 bodů, což je nový světový rekord. Dvaadvacetiletý velmistr překonal třináct let starý rekord Garriho Kasparova o deset bodů.

Rekordní rating ještě neznamená, že by byl Carlsen nejlepším šachistou všech dob.

Mezinárodní federace zavedla takzvané ELO body teprve v roce 1970 a o třicet let později poněkud změkčila pravidla pro jejich udělování.

Legendární Američan Bobby Fischer by tak podle současných kritérií měl ještě o devatenáct bodů víc než Carlsen.

"Nikdo nečekal, že to bude tak brzy"

Nor však má nejlepší šachová léta teprve před sebou. Na otázku, jestli je jeho cílem hranice 2900 bodů, odpověděl opatrně.

"O svých cílech moc nepřemýšlím. Chci se jen dál zlepšovat a mít radost ze hry. Ale jsem rád, že jsem překonal Kasparovův rekord. Myslím, že nikdo nečekal, že se to stane tak brzy," řekl Carlsen po vítězství na prosincovém turnaji v Londýně, který mu vynesl rekord.

Teď je nepochybně jeho cílem zisk titulu mistra světa, který mu zatím chybí, přestože je už tři roky s dvěma krátkými přestávkami světovou jedničkou.

V minulém cyklu měl šanci, ale sám se jí vzdal, když na protest proti reglementu FIDE odmítl hrát v Turnaji kandidátů.

Carlsena čeká boj o mistra světa

Novou šanci bude mít letos v březnu v Londýně, kde bude v konkurenci osmi hráčů bojovat o právo vyzvat světového šampiona Inda Višvánáthána Ánanda.

Ten je v současném žebříčku až sedmý 89 bodů za Carlsenem, s Norem však má jako jeden z mála aktivní bilanci šesti výher a jen dvou porážek.

autoři: ČTK, Sport | 1. 1. 2013 14:30

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama