Kašečkin vyhrál po úniku předposlední etapu závodu Paříž-Nice

11. 3. 2006 16:49
Kazašský cyklista Andrej Kašečkin vyhrál po sólovém úniku předposlední etapu závodu Paříž-Nice, když do cíle v Cannes dojel po 179 kilometrech s více než minutovým náskokem. Před nedělním sedmým a závěrečným dílem závodu ProTour si udržel vedení v průběžném pořadí Američan Floyd Landis.

Kašečkin z týmu Liberty Seguros si zajistil dnešní triumf zhruba dvacet kilometrů před cílem, kdy se odpoutal od ostatních kolegů z úniku. Druhý muž prologu si tak mohl vychutnat v klidu závěr etapy kolem azurově modrého moře a o 66 sekund porazil Francouze Sylvaina Chavanela. Třetí byl další domácí závodník Sandy Casar.

Landis dojel společně s dalšími cyklisty z čela průběžného pořadí v hlavním poli a stále vede o devět sekund před Španělem Patxim Vilou. Závěrečná etapa s cílem v Nice měří 135 kilometrů.

Výsledky - 6. etapa (179 km): 1. Kašečkin (Kaz.) 4:12:08, 2. Chavanel -1:06, 3. Casar, 4. Voeckler, 5. Moncoutie (všichni Fr.), 6. Van De Walle (Belg.) všichni -1:11.
Průběžné pořadí: 1. Landis (USA) 28:24:45, 2. Vila -9, 3. S. Sanchez -1:13, 4. Colom (všichni Šp.), 5. Schleck (Luc.) oba -1:23, 6. Azevedo (Port.) -1:35.

před 4 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.