Kanoistka Ježová postoupila na MS do finále dvoustovky, mezi nejlepší se kvalifikoval i čyřkajak

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2017 17:43
Šestadvacetiletá Ježová v semifinále nestačila jen na Kanaďanku Laurence Vincentovou-Lapointeovou a Maďarku Kincsö Takácsovou.
Fanoušci v Račicích (ilustrační foto)
Fanoušci v Račicích (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Liška

Račice - Čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Štěrba a Radek Šlouf postoupil na mistrovství světa v Račicích do finále závodu na 500 metrů. Elitní česká posádka obsadila v semifinále třetí místo. Uspěla také kanoistka Jana Ježová, která rovněž ze třetí příčky postoupila do finále A na dvoustovce.

Vyřazeni byli na kilometru deblkanoisté Filip Dvořák a Tomáš Janda, na pětistovce čtyřkajak Eliška Betlachová, Jana Krpatová, Kateřina Slivanská, Lucie Krpatová a na dvoustovce deblkanoe Petr Bubanec, Dan Drahokoupil, kajakář Filip Šváb a deblkajak Michaela Fasnerová, Sofie Kinclová.

Čtyřkajak se v průběhu semifinále dlouho pohyboval na nepostupových příčkách. V závěrečných desítkách metrů se ale prosadil na třetí pozici, která jako poslední zajišťovala účast v nedělních bojích o medaile na nově olympijské trati. Čtvrté Portugalce předstihli čeští reprezentanti o pět setin.

Šestadvacetiletá Ježová v semifinále nestačila jen na Kanaďanku Laurence Vincentovou-Lapointeovou a Maďarku Kincsö Takácsovou. Postupovou třetí pozici obsadila s jistotou, před čtvrtou Dajumin Dajuminovou z Indonésie měla zhruba sekundový náskok. Po dnešním devátém místě v závodě deblkanoistek na 500 metrů ji čeká druhé finále A před domácím publikem.

Zhruba desetina sekundy chyběla k tomu, aby ve finále dvoustovky startoval šestačtyřicetiletý Bubanec. Společně s Drahokoupilem museli semifinále absolvovat dvakrát, protože první jízdu rozhodčí kvůli chybnému startu anulovali. Deblkanoe tak znovu jely na závěr programu.

Do posledních metrů bojovali o finálovou účast olympionik Dvořák a jeho nový parťák Janda. Na mezičase po 750 metrech se prodrali na postupovou třetí pozici, ale pak je z ní odsunuli Francouzi. Českým deblkanoistům nepomohlo ani kopnutí lodě do cíle, po kterém skončili ve vodě. Byli o dvě desetiny sekundy čtvrtí.

Také Šváb měl v průběhu sprinterské dvoustovky naději na postup, ale v úvodním semifinále skončil pátý. Přímo do finále A postupovali jen dva závodníci, které doplnil muž s nejlepším časem ze třetích míst.

Fasnerová s Kinclovou i ženský čtyřkajak obsadily v semifinále sedmou příčku.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy