Kajakář Přindiš je zlatý. Češi vezou z Německa kompletní sbírku medailí

Aktualizováno 1. 9. 2019 14:11
Čeští vodní slalomáři týden před pražským vyvrcholením seriálu Světového poháru vybojovali ve čtvrtém dílu v Markkleebergu kompletní medailovou sbírku. Úřadující mistr Evropy Vít Přindiš vyhrál závod kajakářů, v němž byl navíc třetí Jiří Prskavec, Terezu Fišerovou mezi kanoistkami dělily na druhém místě od zlaté medaile pouhé čtyři setiny sekundy.
Vít Přindiš
Vít Přindiš | Foto: Jan Luxík, kanoe.cz

Přindiš zajel skvělou finálovou jízdu a zvítězil s náskokem 2,43 sekundy. Vítěze páteční kvalifikace Prskavce o 11 setin porazil Francouz reprezentující Austrálii Lucien Delfour, bronzovému olympijskému medailistovi ale třetí místo stačilo k upevnění pozice lídra průběžného pořadí. Prskavcovým nejhorším výsledkem v sezoně zůstává čtvrté místo z Bratislavy, v úvodním závodě v Londýně byl druhý a minule v Tacenu rovněž třetí.

"Čekám stále na tu zlatou, asi ještě nenastal ten správný čas. Jsem ale spokojený, každá medaile se počítá a já jich mám z posledních devíti Světových pohárů sedm. Už by to ale chtělo ten nejvyšší stupínek," přál si Prskavec.

Přindiš po triumfu na červnovém ME ve Francii stoupá s každým závodem SP pořadím, triumfem vylepšil čtvrté místo z Tacenu a v Troji nastoupí už jako třetí muž průběžné klasifikace za Slovincem Peterem Kauzerem.

"Jsem hlavně moc spokojený s tou jízdou a zlato je prostě skvělé. Už v Tacenu jsem dokázal atakovat pódium, ale s jízdou tam jsem nebyl spokojený. Letos se mi pádluje dobře a za ten čas dnes jsem velice rád," uvedl Přindiš v tiskové zprávě.

Nejlepší výsledek v sezoně zajel také Vavřinec Hradilek, který skončil v Německu pátý.

Bronzová medailistka z loňského mistrovství světa Fišerová vybojovala také nejlepší letošní pohárový výsledek. Jen o zlomek času nestačila na exmistryni Evropy Núrii Vilarubblaovou ze Španělska, jež vylepšila druhé místo z Bratislavy. V nezvykle vyrovnaném závodě Fišerová o 12 setin porazila australskou hvězdu Jessicu Foxovou. Suverénka pořadí SP se jako jediná z dnešních medailistů dopustila dotyku branky a dvousekundová penalizace ji stála vítězství.

"Nevím, po jaké době se mi povedlo opět porazit Jessicu Foxovou, ale jsem za to hodně ráda. Forma stoupá s blížícím se mistrovstvím světa a těším se teď do Prahy," radovala se Fišerová, jež v české metropoli nastoupí jako šestá žena pořadí SP s dobrou šancí i na druhé místo.

SP ve vodním slalomu v Markkleebergu (Německo):

Muži:

K1: 1. Přindiš (ČR) 87,78 (0 tr. sekund), 2. Deflour (Austr.) -2,43 (0), 3. Prskavec -2,54 (0), …5. Hradilek (oba ČR) -3,30 (0).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 5 závodů): 1. Prskavec 199, 2. Kauzer (Slovin.) 178, 3. Přindiš 152, …14. Hradilek 110.

Ženy:

C1: 1. Vilarrublaová (Šp.) 104,98 (0), 2. Fišerová (ČR) -0,04 (0), 3. J. Foxová (Austr.) -0,16 (2), …v semifinále 16. Havlíčková, 30. Říhová (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 5 závodů): 1. J. Foxová 192, 2. Satilaová (Braz.) 145, 3. Wolffhardtová (Rak.) 136, …6. Fišerová 122, 11. Havlíčková 95, 24. Říhová 60, 44. Matulková (ČR) 30.

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.