Kanoisté Vojtová s Maškem obhájili na MS bronz v mixu, singlířům se však nedařilo

Aktualizováno 28. 9. 2018 22:37
Veronika Vojtová a Jan Mašek slaví v závodě smíšených deblkanoí na MS v Brazílii třetí místo. V sobotu však bude o medaili bojovat jen Tomáš Rak.
Veronika Vojtová a Jan Mašek berou na mistrovství světa podruhé bronz.
Veronika Vojtová a Jan Mašek berou na mistrovství světa podruhé bronz. | Foto: ČTK

Rio de Janeiro - Veronika Vojtová a Jan Mašek obhájili na mistrovství světa ve vodním slalomu bronzové medaile v závodě smíšených posádek deblkanoí. Tereza Fišerová s Jakubem Jáněm po vítězství v semifinále skončili v olympijském kanálu v Riu de Janeiro čtvrtí.

V sobotních bojích o medaile v tradičních disciplínách bude ale ve hře pouze jedna česká loď zásluhou kanoisty Tomáše Raka. V semifinále obsadil poslední postupové desáté místo, pro dalších pět vodáků šampionát skončil.

Vítězslavu Gebasovi, který před dvěma lety na stejném místě vybojoval čtvrté místo v olympijském závodě, nestačila čistá jízda na lepší než 14. příčku, Lukáš Rohan se čtyřsekundovou penalizací skončil až na 26. pozici. Nejlepší kajakářkou byla na 12. místě mistryně světa z roku 2015 Kateřina Kudějová, od postupu ji dělilo 88 setin. Hned za ní skončila Vojtová, Barbora Valíková byla šestnáctá. Všechny tři přitom zajely bez dotyku.

Titul získali Poláci Aleksandra Stachová s Marcinem Pochwalou, kteří s jedním dotykem branky porazili o 36 setin čistě jedoucí obhájce zlata Margaux Henryovou s Yvesem Prigentem z Francie. Vojtová s Maškem s jedním "šťouchem" zaostali za vítězi o 3,77 sekundy, Fišerová s Jáněm si připsali dva dotyky a od titulu je dělilo téměř sedm sekund.

"S Verčou jsme už docela sladění. Jdeme se na tom tak dvakrát týdně svést, jezdíme spolu už druhý rok a už to docela jde," řekl Mašek. "Po semifinále jsem byl takový rozčarovaný, protože se nám jízda vůbec nepovedla. Naštěstí jsme to do druhé jízdy nakoukali z videa, spoustu věcí jsme změnili a nakonec se nám to podařilo celkem pěkně sjet," dodal.

Disciplína C2 mix se vrátila do programu MS vloni v Pau po 36 letech a letos definitivně nahradila závody mužských deblkanoí. Zatímco ve Francii tehdy bylo na startu jedenáct smíšených dvojic, v Brazílii usilovalo o medaile jen sedm lodí. "Startovalo tu trochu méně lidí než v loňském roce, protože je to trochu z ruky, ale ta konkurence tady byla," podotkl Mašek.

Mistrovství světa ve vodním slalomu v Riu de Janeiro:

C2 mix: 1. Stachová, Pochwala (Pol.) 106,48 (2 tr. sekundy), 2. Henryová, Prigent (Fr.) -0,36 (0), 3. Vojtová, Mašek -3,77 (2), 4. Fišerová, J. Jáně (všichni ČR) -6,82 (4).

před 6 hodinami

Serena Williamsová nastoupí v 2. kole v Lexingtonu proti sestře

Serena Williamsová vybojovala na tenisovém turnaji v Lexingtonu postup do druhého kola. Při prvním startu na okruhu WTA od Australian Open zdolala držitelka 23 grandslamových titulů krajanku Bernardu Peraovou po více než dvouhodinovém duelu 4:6, 6:4 a 6:1. O postup do čtvrtfinále si zahraje se svou starší sestrou Venus, která v souboji bývalých světových jedniček vyřadila Viktorii Azarenkovou z Běloruska hladce 6:3, 6:2.

Osmatřicetiletá Serena Williamsová v Lexingtonu zahájila po koronavirové pauze přípravu na US Open. Newyorský grandslam je na programu od 31. srpna a Američanka má v plánu na něm startovat.

Soupeřkou Marie Bouzkové v druhém kole bude Ruska Anna Blinkovová. Té v třetím setu vzdala domácí hráčka Kristie Ahnová.

Tenisový turnaj žen v Lexingtonu v USA (tvrdý povrch, dotace 225.500 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

S. Williamsová (1-USA) - Peraová (USA) 4:6, 6:4, 6:1, Sabalenková (2-Běl.) - Brengleová (USA) 6:1, 6:7 (5:7), 6:2, Putincevová (5-Kaz.) - Tomljanovicová (Austr.) 6:0, 6:4, Džabúrová (8-Tun.) - McNallyová (USA) 6:2, 6:4, V. Williamsová (USA) - Azarenková (Běl.) 6:3, 6:2, Pegulaová (USA) - Zvonarevová (Rus.) 6:1, 5:7, 6:4, Bellisová - Di Lorenzová (obě USA) 6:1, 6:2, Blinkovová (Rus.) - Ahnová (USA) 2:6, 6:4, 3:1 skreč, Teichmannová (Švýc.) - Kalinská (Rus.) 6:2, 7:5, Govorcovová (Běl.) - Matteková-Sandsová (USA) 7:6 (7:4), 6:1, Gauffová - Dolehideová (obě USA) 7:5, 7:5.