Kanoisté ve finále MS nebudou, vyjeli alespoň jedno olympijské místo

ČTK ČTK
20. 9. 2015 11:38
Finále kanoistů bude na mistrovství světa ve vodním slalomu v Londýně bez české účasti. Do desítky nepostoupil ani jeden z trojice Michal Jáně, Stanislav Ježek, Tomáš Rak. Díky patnáctému místu Jáněho, který byl nejlepším z českých závodníků, si kanoisté alespoň vyjeli účastnické místo na olympijské hry do Rio de Janiera. V areálu v Lee Valley se dnes jedou ještě semifinále kanoistek a kajakářů.
Jáně jezdí také debl.
Jáně jezdí také debl. | Foto: Milan Kammermayer

Londýn - Kajakáři Ondřej Tunka a Jiří Prskavec obsadili první dvě místa v semifinálové jízdě na mistrovství světa a budou v Londýně bojovat od 15:33 SELČ o medaile. Mezi deset nejlepších nepostoupil stříbrný olympijský medailista z této trati Vavřinec Hradilek, stejně jako kompletní trio kanoistů Michal Jáně, Stanislav Ježek a Tomáš Rak. Finále pojede kanoistka Kateřina Hošková, vyřazena byla Tereza Fišerová.

Tunka s Prskavcem předvedli v semifinále suverénní představení a k rychlé jízdě přidali i bezchybný výkon mezi brankami. Dělilo je od sebe 13 setin sekundy. Na svůj tři roky starý úspěch z Lee Valley nenaváže Hradilek, jenž obsadil především kvůli třem šťouchům 16. pozici. Na poslední postupové místo ztratil 1,09 sekundy.

"Jako mrzí mě to, chtěl jsem tady předvést lepší výsledek," prohlásil Hradilek. První dotek si připsal hned na třetí brance a prý se to s ním už vezlo. "Dlouho jsem nad tou brankou přemýšlel, chtěl jsem to dát na jistotu a pak to takhle zmastím," litoval Hradilek. "Pak jsem do toho začal víc tlačit, podruhé jsem smolně šťouchl a pak už to byla jízda hop nebo trop," prohlásil.

Díky patnáctému místu Jáněho, který byl nejlepším z českých závodníků, si kanoisté alespoň vyjeli účastnické místo na olympijské hry do Rio de Janeira, což se české výpravě povedlo v Londýně v každé z kategorií.

Jáně zajel solidní jízdu, po projetí cílem se radoval, ale v nabité konkurenci mu to nakonec k postupu mezi elitní desítku nestačilo. Chybělo mu 2,09 sekundy a ani by mu nepomohlo, kdyby si nepřipsal penalizaci za dotek branky. Tomáš Rak byl šestadvacátý, Stanislav Ježek dostal padesátisekundovou penalizaci a obsadil poslední třicáté místo. Nejrychlejší byl Slovinec Benjamin Savšek, ve finále mají po třech lodích Slováci a Francouzi.

Osmatřicetiletý Ježek, vítěz letošního Světového poháru v Praze a největší adept na postup, udělal školáckou chybu hned ve třetí brance. Pak chtěl ztrátu dohnat a trochu víc riskoval. "To jsem byl fakt naštvanej na tom začátku. Ten zbytek, to už byl trochu vabank a hra na náhodu," přiznal Ježek. "Zkrátka se mi to nepovedlo, jsem zklamanej," prohlásil. "Nestačí to jen sjet, musíte to sjet dobře. Tady to jinak nejde," uvedl muž, jenž na tomto kanálu obsadil páté místo na olympijských hrách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy