Kanoista Ježek postoupil do semifinále MS, i když chyboval

ČTK ČTK
17. 9. 2015 13:41
Zkušený osmatřicetiletý kanoista měl problém na poslední protivodné brance, kde nechtěl udělat stejnou chybu jako Michal Martikán, jenž kvůli padesátisekundové penalizaci musel do oprav. Druhou šanci dostanou také Michal Jáně a Tomáš Rak, kteří zajeli příliš pomalý čas.
Stanislav Ježek
Stanislav Ježek | Foto: Jan Homolka/janhomolka.cz

Londýn - Kanoista Stanislav Ježek postoupil z první kvalifikační jízdy do semifinále mistrovství světa ve vodním slalomu v Londýně, i když v závěru trati udělal poměrně velkou chybu.

Michal Jáně a Tomáš Rak jeli pomalu a museli absolvovat opravnou jízdu, tu ale oba zvládli. Mezi kanoistkami se dařilo Kateřině Hoškové, která zajela druhý čas, přímý postup si zajistila z patnácté pozice i Tereza Fišerová. Jen Monika Jančová bude v semifinále chybět.

Mezi kanoistkami se dařilo Kateřině Hoškové, která zajela druhý nejlepší čas, přímý postup si zajistila z patnácté pozice i Tereza Fišerová. Naopak Monika Jančová si jízdu zopakuje.

Ježek jel na úrovni nejrychlejšího mezičasu, ale poslední protivodnou branku číslo dvacet podjel a ztratil několik sekund. "Trochu ve mně hrklo. Navíc tam ten 'vracák' není takový, že by mi pomohl zpátky. A na konci už také nezbývá moc sil," řekl osmatřicetiletý kanoista. "Ale naštěstí to dopadlo, do druhé jízdy by se mi už moc nechtělo," doplnil s úsměvem.

Chyba vyplynula z toho, že si chtěl v závěru trati jízdu pojistit, aby v brance nedostal penalizaci 50 sekund za neprojetí jako Slovák Michal Martikán, čtyřnásobný mistr světa. Ten posléze prošel z opravné jízdy jako třetí, Jáně byl osmý a Rak vybojoval desáté, poslední postupové místo. Od vyřazení ho dělilo 22 setin sekundy.

"Nechtěl jsem tam udělat botu, ale ten klídek byl asi moc velkej," řekl Ježek. "Trať nepatří mezi nejtěžší. Kombinace branek nepatří k žádným pekelným, kde by se dalo najet na soupeře větší náskok. Je to hodně vyrovnané a ta bota mě mohla stát můj postup," prohlásil bronzový medailista z MS v roce 2006.

Kanál v Londýně zná, před třemi lety zde obsadil na olympiádě páté místo. Areál je ale skromnější, zmizelo honosné zázemí i obrovské tribuny. "Člověk vzpomíná, co tu při olympiádě stálo. Dýchlo to na mě na startu. Řekl jsem si, že to bylo fajn, jen nebylo komu mávat," pousmál se Ježek.

Nyní bude čekat dva dny, než nastoupí do nedělního semifinále a případného finále. Prostoje moc rád nemá. "Já mám radši, když to jde za sebou, pro mě by bylo ideální, kdyby se jelo odpoledne a pak jsme jeli domů," prohlásil. Nemůže totiž pořádně trénovat v brankách a na rovné vodě ho to nebaví. "Trávíte pak čas trochu připitoměle. Snažím se dělat něco na počítači, ale sedět celý den na něm taky není žádná zábava," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy