Kanoista Jáně vyhrál v Itálii závod SP ve vodním slalomu

ČTK ČTK
4. 6. 2016 15:07
Kanoista Michal Jáně vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu v italské Ivree. Český reprezentant zopakoval v jízdě o medaile bezchybný výkon z dopoledního semifinále, které rovněž vyhrál. Osmé místo ve finále přidal Tomáš Rak, jenž si připsal dvě trestné vteřiny.
Michal Jáně
Michal Jáně | Foto: ČTK

Ivrea (Itálie) - Kanoista Michal Jáně vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu v italské Ivree. Český reprezentant zopakoval v jízdě o medaile bezchybný výkon z dopoledního semifinále, které rovněž vyhrál. Osmé místo ve finále přidal Tomáš Rak, jenž si připsal dvě trestné vteřiny.

"Bylo to dnes super. Od začátku se mi tady jezdí dobře. Voda mě tady strašně bavila a jsem z této lokality nadšený. Je to sice docela náročné, voda má sílu, není to jako v Troji, je to o hodně silnější. Ale trať nebyla extrémně těžká, taková přiměřená," popsal Jáně v tiskové zprávě. V Ivree si tak spravil chuť po nevydařené olympijské nominaci.

Kanoistka Monika Jančová obsadila po dvou dotecích branky páté místo, z vítězství se radovala Australanka Jessica Foxová. Kajakář Ondřej Tunka dostal padesátisekundovou penalizaci za neprojetí branky, což ho odsunulo na desáté místo.

Už v semifinále skončilo účinkování kanoistů Lukáše Rohana a Jany Matulkové. Mezi desítku finalistů mezi kajakáři se nevešli ani stříbrný olympijský medailista z Londýna Vavřinec Hradilek, který zajel 13. čas, šestnáctý Vít Přindiš ani devatenáctý Luboš Hilgert.

Kajakáři si částečně vynahradili neúspěch z klasické soutěže v podvečerní premiéře takzvaného kayak crossu v programu Světového poháru. Obdobu skikrosu či snowboardcrossu, kdy jedou na trati najednou čtyři lodě, vyhrál Hradilek před Přindišem. V závodě žen byla třetí Amálie Hilgertová a poslední šestá Jančová.

"Osobně se mi to hodně líbí," zhodnotil premiéru kayak crossu šéftrenér vodních slalomářů Jiří Pultera. Chybu našel jen v tom, že závod byl zdlouhavý. "Ale myslím, že se to povedlo, i když jsem měl ze začátku obavu, protože rampa byla dost vysoká a dopad dost úzký. Zejména pro holky to mohlo být nebezpečné. Ale nakonec to všichni zvládli dobře," řekl. "Vítězství Vávry a stříbro Vítka je perfektní. A celkově mě ty výsledky s takovým trochu omlazeným týmem docela překvapují. Všichni postoupili do semifinále, což není úplně obvyklé," ocenil.

Závody SP ve vodním slalomu v Ivree (Itálie):

Muži:

K1: 1. De Gennaro 90,13 (2 tr. sekundy), 2. Molmenti (oba It.) -1,11 (2), 3. Popiela (Pol.) -1,45 (0), ...10. Tunka -60,16 (52), v semifinále 13. Hradilek, 16. Přindiš, 19. Hilgert (všichni ČR).

C1: 1. M. Jáně (ČR) 93,37 (0), 2. Köchlin (Švýc.) -2,22 (0), 3. Foulon (Fr.) -6,24 (0), ...8. Rak -14,46 (2), v semifinále 14. Rohan (oba ČR).

Ženy:

C1: 1. Foxová (Austr.) 113,92 (4), 2. Franklinová -0,25 (2), 3. Woodsová (obě Brit.) -0,97 (2), ...5. Jančová -19,45 (4), v semifinále 15. Matulková (obě ČR).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy