Fuksa vyhrál na SP v Bělehradě i dvoustovku, Dostál opanoval závod na 500 metrů

Aktualizováno 4. 6. 2017 13:03
V Bělehradě v neděli Fuksa zvítězil na dvoustovce o 123 tisícin sekundy před úřadujícím mistrem světa Arťomem Kozyrem z Běloruska.
Martin Fuksa.
Martin Fuksa. | Foto: Jakub Plíhal

Bělehrad - Kanoista Martin Fuksa vyhrál na Světovém poháru v Bělehradu po sobotním kilometru i sprinterský závod na 200 metrů. V této sezoně, jejímž vrcholem bude na konci srpna mistrovství světa v Račicích, oslavil už pátý triumf ze šesti možných.

Kajakář Josef Dostál ovládl v Srbsku závod na neolympijské trati 500 metrů a navázal na své vítězství před týdnem v Szegedu, kde zahájil sezonu.

Čtyřkajak ve složení Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf a Jan Štěrba získal druhý bronz v této sezoně Světového poháru. Týden po závodě Szegedu skončil třetí na nové olympijské trati 500 metrů i v Bělehradě a české výpravě zajistil pátou medaili v srbské metropoli.

V Bělehradě Fuksa zvítězil na dvoustovce o 123 tisícin sekundy před úřadujícím mistrem světa Arťomem Kozyrem z Běloruska. Zlatý double se čtyřiadvacetiletému českému kanoistovi povedl i před dvěma týdny během pohárového víkendu v Portugalsku. O minulém víkendu v Szegedu skončil na dvoustovce pátý.

"Je to fakt super. Jsem moc rád, že to, co kanoistice dávám, mi nese takové ovoce. Je to ohromná motivace do další práce," řekl Fuksa pro svazový web. Štěstí mu přinesl i čtyřlístek, který našel před finálovou jízdou. "Začal jsem si věřit. Asi jsem si vsugeroval, že to vyjde," dodal čtyřiadvacetiletý kanoista.

Trojnásobný olympijský medailista Dostál byl suverénní a zvítězil téměř o sekundu. Druhý skončil se ztrátou 960 tisícin úřadující mistr světa Dán René Poulsen. V sobotu na kilometru byl český kajakář, jenž úvodní pohárový víkend vynechal, pátý. Spokojený s průběhem Světového poháru je proto jen napůl.

"S pětistovkou jsem spokojený. Přemýšlel jsem nad taktikou pro závod, ale pak jsem zjistil, že si ji musím vymyslet za pochodu. Foukal protivítr, ale před startem ustal, tak jsem to napálil. Jenže ve druhé polovině závodu protivítr začal foukat pořádně, takže jsem pak dost tuhnul," popsal.

Bronz ze Szegedu zopakoval čtyřkajak ve složení Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf a Jan Štěrba na nové olympijské trati 500 metrů, byť přišli jen pár minut před startem o kormidlo. Stihli nasadit nové a těžkou chvíli zvládli i psychicky.

"Tady mají člun uvázaný na laně, které je jen kousek pod hladinou, ale přitom není nijak označené. Takže jsme o to lano utrhli kormidlo," líčil Havel. "To nám pěkně rozhodilo soustředění. Jsme moc rádi, že jsme ukázali sílu naší lodi a i přes tyhle problémy máme medaili," dodal kajakář, který byl háčkem úspěšné posádky na kilometru.

Šlouf se Štěrbou byli třetí i v sobotu v deblkajaku. Letošní česká sbírka ze SP čítá 12 medailí, z toho sedm zlatých. Ve finále kanoistek obsadila dnes Jana Ježová sedmé místo.

Ve finále kanoistek obsadila Jana Ježová sedmé místo.

K1: 1. Stensilsová (Švéd.) 41,020.

K2: 1. Vasconcelosová, Laiaová (Portug.) 38,208.

C1: 1. Vincentová-Lapointeová (Kan.) 48,877, …7. Ježová (ČR) 51,660.

C2: 1. Klimovová, Makarčenková (Běl.) 45,860.

500 m:

Muži:

K1: 1. Dostál 1:39,356, …finále B: 1. Zavřel (oba ČR) 1:40,748.

K4: 1. Německo (Rendschmidt, Rauhe, Liebscher, Lemke) 1:19,812, …3. ČR (Špicar, Havel, Šlouf, Štěrba) 1:21,192.

C2: 1. Barniak, Glazunow (Pol.) 1:47,224.