Vstávání Fuksu nerozhodilo, na ME vyhrál i pětistovku a potřetí má evropský double

Sport ČTK Sport, ČTK
6. 6. 2021 9:46
Kanoista Martin Fuksa vyhrál na mistrovství Evropy v Poznani po sobotním kilometru i dnešní pětistovku a potřetí získal na kontinentálním šampionátu double.
Martin Fuksa
Martin Fuksa | Foto: Anna Šeflová

Předtím se mu to povedlo v roce 2013 v portugalském Montemoru a před třemi lety v Bělehradě. Osmadvacetiletý český reprezentant počet evropských titulů zaokrouhlil na deset, sedm jich má z neolympijské kratší trati.

Na oblíbenou pětistovku se Fuksa vrátil, protože v Poznani nezávodí jeho bratr Petr, s nímž by jinak startoval na deblu. Navázal na vítěznou sérii z let 2013 až 2018. Nerozhodil ho ani nezvykle brzký start finále krátce po deváté hodině ranní.

"Myslím, že jsem nikdy takhle brzy finále nejel, takže to byla trošku změna. Ale jsem zvyklý trénovat takhle brzo ráno, takže jsem se skvěle rozjel a závod byl potom taky skvělý. Nefoukal tolik vítr, takže paráda," pochvaloval si.

Finále vyhrál o více než sekundu před Serghejem Tarnovschým z Moldavska. Třetí skončil Němec Conrad Scheibner. Podobně jako na kilometru rozhodl Fuksa razantním finišem.

"Věděl jsem, že minimálně Moldavan vystřelí, a já jsem se snažil mu stačit, abych byl v těsném kontaktu. Pak jsem viděl, že tam mám maličkou sílu na finiš. Viděl jsem, že jdu přes něj, což mi zase dalo klasicky hroznou sílu. A věděl jsem, že si jedu pro svůj desátý titul mistra Evropy," popisoval Fuksa průběh závodu.

Medaili na dálku věnoval strýci, který bojuje s těžkou nemocí. Jubilejní evropský titul je pro něj jen zastávkou k dalším cílům.

"Je to samozřejmě super, poslechnout si tady tu písničku na stupních je úplně skvělé, ale já se nad tím moc nepozastavuju. Furt myslím do budoucna. Jsem rád, že jsem tohle splnil, už jsem si to odškrtl. Teď si užiju tady ten den. Pak se zase zaměříme na trénink a na olympiádu," řekl mnohonásobný medailista z velkých akcí, kterému chybí ve sbírce jen olympijská medaile.

Zejména sobotní triumf na olympijském kilometru mu necelé dva měsíce před hrami v Tokiu dodal sebevědomí.

"Každá medaile je hrozný motor dopředu k přípravě, k tréninku. Zvlášť ještě když je zlatá, tak je to perfektní. Já doufám, že jsem každému nahnal trošku strach, dostal jsem se jim do hlavy a celou přípravu budou myslet, co asi dělám a jak budu silný," dodal Fuksa.

Společně s bronzem kajakáře Jakuba Zavřela na pětistovce tak má Česko z aktuálního ME třetí medaili, i když na něm s výjimkou Fuksy nikdo další z českých olympioniků pro Tokio nezávodí.

Těsně pod stupni vítězů skončil v závodě na 500 metrů deblkajak Jakub Špicar, Daniel Havel. Na čtvrté příčce českou posádku dělilo od medaile zhruba půl sekundy. Špicar s Havlem, kteří společně získali bronz na kilometru na MS 2017, tak podruhé na tomto ME neúspěšně sahali po medaili.

V sobotu byli společně s Vilémem Kukačkou a Janem Vorlem pátí v závodě čtyřkajaků na 500 metrů. "Je to zklamání spíš v tom, že to bylo zase o kousek. Ale jízda to byla dobrá na to, že už jsme pociťovali únavu," řekl Havel.

Kanoistka Jana Zetek obsadila ve finále dvoustovky sedmou příčku s více než třísekundovou ztrátou na vítěznou Polku Dorotu Borowskou. Kajakářka Anežka Paloudová skončila druhá ve finále B na 500 metrů. Kajakář Zavřel byl ve finále B na dvoustovce devátý.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy