Kanoista Fuksa v Portugalsku vyhrál i sprinterskou dvoustovku

21. 5. 2017 12:46
Martin Fuksa v Portugalsku zase triumfoval. Kajakář Filip Šváb byl na dvoustovce pátý necelou půlsekundu od medaile, Jana Ježová obsadila sedmé místo mezi kanoistkami.
Martin Fuksa.
Martin Fuksa. | Foto: Reuters

Montemor-o-Velho - Kanoista Martin Fuksa proměnil na Světovém poháru v Montemoru-o-Velho i druhý individuální start ve vítězství. Po sobotním triumfu na kilometrové trati ovládl v Portugalsku také sprinterskou dvoustovku, která byla dosud stejně jako 1000 metrů olympijskou disciplínou.

Čtyřiadvacetiletý olympionik vyhrál finálovou jízdu před dvojicí domácích reprezentantů. Druhého Heldera Silvu porazil o 176 tisícin sekundy, třetí skončil Tiago Tavares.

"Jsem moc rád, že přivezu dvě zlaté medaile. Nakoplo mě to do další práce," řekl mistr světa z pětistovky. "Přál jsem si vyhrát i dvoustovku, ale vím, že v ní záleží i na štěstí, na tom, že vyjdou všechny záběry. Je super, že se to povedlo," radoval se Fuksa, ale triumf nepřeceňoval. "Chybělo tady dost závodníků. Jedna generace skončila, další závodníci teď dají přednost deblu nebo kiláku. Uvidíme, jak se to na dvoustovce vyvine," řekl.

S mladším bratrem Petrem pak Fuksa v deblkanoi obsadil páté místo ve finále pětistovky. Pro oba to byl první společný start na velké mezinárodní akci. Na mezičasu v polovině trati ještě byli druzí, ale medailovou pozici neudrželi a cílem projeli sekundu a půl po vítězné ukrajinské posádce Dmytro Jančuk, Taras Miščuk.

"Nedostali jsme na zadek, žádnou ostudu jsme neudělali. Čeká nás ještě hodně práce, ale nemůžeme chtít získávat medaile po pár trénincích," podotkl Fuksa.

Kajakář Filip Šváb byl na dvoustovce rovněž pátý necelou půlsekundu od medaile. Jana Ježová obsadila sedmé místo mezi kanoistkami a pak ještě dojela třetí ve vytrvalostním závodě na 5000 metrů, v němž bylo na startu sedm vodaček.

C1: 1. Ballaová (Maď.) 46,862, …7. Ježová (ČR) -2,995,

C2: 1. Gillová, Bracewellová (Brit.) 49,279.

500 m:

Muži:

K1: 1. Kucharyk (Ukr.) 1:37,583,

C2: 1. Jančuk, Miščuk (Ukr.) 1:41,562, …5. P. Fuksa, M. Fuksa (ČR) -1,480.

K4: 1. Ukrajina (Černomorov, Kucharyk, Kuzmin, Trunov) 1:20,586.

Ženy:

K2: 1. Carringtonová, Fisherová 1:41,706,

C2: 1. Ballaová, Takácsová (Maď.) 1:59,599,

K4: 1. Nový Zéland (Imrieová, Fisherová, Carringtonová, Ryanová) 1:32,105.

5000 m:

Muži:

K1: 1. Ribeiro (Portug.) 20:24,20,

C1: 1. Torres (Kuba) 22:36,92, …4. Březina -1:27,55, 6. Macháček (oba ČR) -3:12,28.

Ženy:

K1: 1. Eganová (Ir.) 22:52,80,

C1: 1. Ballaová 27:14,250, …3. Ježová -1:30,880.

před 46 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

před 48 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.