Kanoista Fuksa má devátý evropský titul, v Poznani jasně ovládl kilometr

ČTK ČTK
5. 6. 2021 11:32
Kanoista Martin Fuksa se stal potřetí mistrem Evropy v závodě na 1000 metrů. Na olympijské trati jasně ovládl šampionát v Poznani a získal celkově devátý evropský titul. Vítěze Světového poháru v Szegedu Conrada Scheibnera z Německa porazil o více než 1,4 sekundy. Třetí Rus Kirill Šamšurin ztratil téměř dvě sekundy.
Martin Fuksa.
Martin Fuksa. | Foto: ASC Dukla / Ivana Roháčková

Před finále byl Fuksa hodně nervózní. "Jako že fakt hodně, protože jsem si chtěl něco dokázat. Medaili jsem na velké akci dlouho nezískal. Když nepočítám Světový pohár v Szegedu, tak na velké akci, jako je Evropa nebo svět, to bylo naposledy v roce 2018. Chtěl jsem hrozně získat medaili a nejlíp tu nejcennější," svěřil se v nahrávce pro média.

Se Scheibnerem se vzdálili ostatním. Když mu Němec o něco poodjel, neztrácel hlavu. "Snažil jsem se držet svoje tempo, fakt se soustředit na sebe," uvedl Fuksa. V poslední čtvrtině český kanoista nastoupil a nechal Scheibnera daleko za sebou. "Pak jsme dal finiš a do toho jsem věděl, že už na to mám a že to dám," radoval se. "Měl jsem radost, ale spíš mi spadl kámen ze srdce, že můžu být ještě strašně rychlej. Doufám, že to takhle budu dokazovat ještě pár let," doplnil osmadvacetiletý závodník.

O jubilejní desátý evropský titul bude usilovat v neděli na své oblíbené pětistovce. Pro českou výpravu získal Fuksa v Poznani druhou medaili po pátečním bronzu kajakáře Jakuba Zavřela na 500 m.

Čtyřkajak byl podobně jako na Světovém poháru v Szegedu těsně za medailí. "Zatím jsme vždycky na té špatné straně. Doufáme, že se to jednou zlomí a budeme na té správné s medailí na krku," uvedl Havel. Byl spokojený, jak se svými parťáky zvládl opakovaný start. "Trochu jsme čekali, že budeme napomenutí. Cítili jsme, že jsme blok taky trefili. Ale napomenutí jsme nebyli a do druhého startu jsme šli úplně stejně a vyšlo nám to. I v tomhle se zlepšujeme, máme zase takovou dravost. Mladí kluci - Vilda s Honzou - do posádky vnesli takovou tu mladickou drzost a dovolíme si i tohle," pochvaloval si přínos Kukačky s Vorlem. Češi bývají pomalejší v první polovině trati. "Ale pak to zase dojíždíme. Je znát, že každou jízdou se posouváme, každý trénink se cítíme lépe," dodal Havel.

Do nedělního finále dvoustovky postoupila kanoistka Jana Zetek, která skončila v dopoledním semifinále třetí. Další české lodě v semifinálových jízdách neuspěly. Zavřel pojede na dvoustovce alespoň finále B.

S výjimkou Fuksy nestartují na šampionátu žádní čeští olympionici, kteří se představí na hrách v Tokiu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy