Kanoista Fuksa je počtvrté v řadě mistrem Evropy na pětistovce

Aktualizováno 26. 6. 2016 14:49
Martin Fuksa získal na neolympijské trati 500 metrů na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice svůj čtvrtý titul v řadě.
Martin Fuksa.
Martin Fuksa. | Foto: ČTK

Moskva  - Nadvláda českého kanoisty Martina Fuksy na trati 500 metrů na mistrovství Evropy pokračuje. Na šampionátu v rychlostní kanoistice v Moskvě obhájil titul na této neolympijské trati a prodloužil neporazitelnost už na čtyři ročníky v řadě. Na olympijské dvoustovce pak obsadil páté místo.

Druhý na pětistovce byl o více než dvě sekundy zpět Rus Michail Pavlov, třetí místo obsadil Oleg Tarnovschi z Moldávie. Závod nejel vítěz dvojnásobné trati a úřadující mistr světa a olympijský šampion Sebastian Brendel z Německa ani druhý Fuksův sobotní přemožitel Serghei Tarnovschi.

Na dvoustovce Fuksa obhajoval čtvrtou příčku ze šampionátu v Račicích, ale nakonec skočil o místo hůř. K medaili měl daleko, na třetího v cíli Arcema Kozyra z Běloruska, úřadujícího mistra světa, mu chybělo více než půl sekundy.

Kajakář Jakub Špicar ve finále pětistovky obsadil páté místo a na medaili mu chyběly necelé dvě sekundy, na dvoustovce byla po diskvalifikaci jedné ze soupeřek šestá kanoistka Jana Ježová. Třetí místa ve finále B vybojovali kajakáři Filip Šváb na dvoustovce a Lucie Matoušková na pětistovce.

Olympijské posádky čtyřkajaku Havel, Trefil, Dostál, Štěrba a deblkanoe Radoň, Dvořák šampionát vynechaly a soustředí se na přípravu na olympijské hry.

Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Moskvě:

1000 m:

K4: 1. Slovensko (Myšák, Vlček, Tarr, Linka) 2:51,640, 2. Rusko -0,516, 3. Polsko -1,800.

500 m:

Muži:

K1: 1. Liebscher (Něm.) 1:37,684, 2. Poulsen (Dán.) -1,500, 3. Nádas (Maď.) -1,508, ...5. Špicar (ČR) -3,364.

K2: 1. Jankovec, Jakubík (SR) 1:29,712, 2. Campo, Millan (Šp.) -0,272, 3. Bělko, Petrušenko (Běl.) -1,104.

C1: 1. Fuksa (ČR) 1:48,520, 2. Pavlov (Rus.) -2,028, 3. O. Tarnovschi (Mold.) -2,312.

C2: 1. Melantěv, Štyl (Rus.) 1:41,216, 2. Iosif, Mihalachi (Rum.) -1,580, 3. Verheles, Kamerylov (Ukr.) -2,304.

Ženy:

K1: 1. Kozaková (Maď.) 1:48,600, 2. Weberová (Něm.) -0,724, 3. Jörgensenová (Dán.) -0,976, ...finále B: 3. Matoušková (ČR).

K2: 1. Szabóová, Kozaková (Maď.) 1:41,316, 2. Heringová, Kriegersteinová (Něm.) -1,240, 3. Lepešková, Litvinčuková (Běl.) -2,248.

před 29 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.