Kam se hrabe Forrest Gump. Robot vyzval k zápasu světovou jedničku

Rudolf Černík
27. 4. 2018 8:28
Na veletrhu v Hannoveru došlo k netradičnímu pingpongovému souboji umělé inteligence s německým reprezentantem Dimitrijem Ovčarovem.
Stolní tenista Dimitrij Ovtcharov se utkal s robotem firmy Omron | Video: Omron Industrial Automation EMEA

Hannover/Praha - Možná si vybavíte, jak se naučil stolní tenis Forrest Gump. Slavný filmový hrdina pinkal proti zdi tak dlouho, až byl schopný porážet i nejlepší Číňany. Doba ovšem pokročila. Místo zdi by dnes mohl Tomu Hanksovi vracet míčky robot.

Robot s názvem Forfeus se představil na největším průmyslovém veletrhu v Hannoveru a proti sobě měl zdatného soupeře: německého reprezentanta Dimitrije Ovčarova, jenž do tohoto roku vstupoval jako světová jednička.

"Mě nakonec robot nedostal, ale řada profesionálních hráčů by se proti němu pěkně zpotila," hodnotil netradiční duel současný třetí hráč světového žebříčku. "Je neuvěřitelné, co už všechno umí. Zvládne téměř dokonale forhend, bekhend, kraťasy… Dobrý tréninkový partner," pokýval uznale hlavou rodák z Kyjeva.

Výrobek japonské firmy Omron pomocí dvou kamer analyzuje pohyby svého soupeře, bleskovými výpočty zjistí, kam míček dopadne a odpovídajícím způsobem zareaguje. Navíc má výhodu, že se z chyb poučí, uloží do paměti a už je neopakuje. S čím si však zatím neví rady, to jsou rotované míče a další pingpongové triky…

Připomeňte si, jak hrál stolní tenis Forrest Gump:

Pingpongová scéna z Forresta Gumpa | Video: Forrest Gump
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy