Povedlo se mi něco neuvěřitelného, usmívá se kajakářka Hilgertová po evropském zlatu

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
5. 6. 2019 18:01
Jméno Hilgertová se na mezinárodní scéně vodních slalomářů znovu začíná skloňovat ve všech pádech. Nejde však o dvojnásobnou olympijskou vítězku Štěpánku, ale její jednadvacetiletou neteř Amálku, která si o víkendu na mistrovství Evropy ve francouzském Pau dojela na kajaku pro nečekanou zlatou medaili. "Stále tomu nemůžu uvěřit," usmívala se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Amálie Hilgertová při svém zlatém závodě
Amálie Hilgertová při svém zlatém závodě | Foto: Martin Hladík, kanoe.cz

Co pro vás tento skvělý úspěch znamená?

Povedlo se mi něco neuvěřitelného. Prožívám krásný pocit velkého zadostiučinění, že všechno, co jsem se snažila získat v tvrdém tréninku, nebylo zbytečné, dočkala jsem se sladké odměny. Chtělo to pochvalu za mé zlepšené výkony něčím potvrdit, což se také stalo.

S jakými představami jste vlastně na šampionát odjížděla?

Chtěla jsem ve velké konkurenci podat kvalitní výkon a být se svým vystoupením spokojena. Mým velkým přáním pak byl postup do finále, které jsem si splnila více než na sto procent.

Byla jste plně spokojena už se svými výkony a výsledky, které vám otevřely dveře do elitní evropské desítky?

O první kvalifikační jízdě, která se mi vůbec nepovedla, to říct nemůžu. Ve druhé jízdě jsem si však spravila chuť. Především jsem se poučila o tempu své jízdy a do semifinále získala pocit jistoty. Zvýšené sebevědomí se pak výrazně podepsalo na mém postupu až do vysněného finále.

Lze říci, že vaše pocity z báječné finálové jízdy a zlatého triumfu jsou pro vás nezapomenutelné?

To určitě, vždyť jsem v porovnání se semifinálovou jízdou byla o osm vteřin rychlejší. Je to však i o štěstí. Voda vyšla tak, jak jsem potřebovala, a tak jsem s kajakem rychle a těsně u branek mohla uhánět do cíle.

Když se vrátíme o několik měsíců zpátky: byla vaše příprava na sezonu jiná než v předchozích letech?

S novým trenérem se změnil plán celé přípravy, ale v náročnosti byla letošní zima zhruba stejná jako v minulých letech. Jen jsem víc času věnovala koncentračním cvičením. Můj sport je hodně o hlavě, často o nervozitě před startem, úvahách o soupeřích, o záludnosti trati. Je umění tyto myšlenky z hlavy vypustit. Potřebuje to zkušenosti, teoretické poznatky prosadit v praxi.

Jak složitá byla vaše cesta z tradiční čtyřdílné kvalifikace do reprezentace?

Podařilo se mi tuto cestu najít, ale bez nadsázky můžu říct, že to je vždy období plné stresů, nervového vypětí a nejistot. I moje teta už měla na tyto kvalifikační bitvy alergii a obdivuju ji, jak to vždy zvládla.

Jaký je vás další letošní program a čeho byste ještě chtěla dosáhnout?

Několik závodů Světového poháru, včetně zářijového v Praze, evropský a světový šampionát do 23 let a vrcholem pak bude mistrovství světa koncem září ve Španělsku. Ve všech svých vystoupeních budu na sebe vyvíjet tlak, abych závodila stejně dobře jako teď ve Francii.

Zase to však bude vyžadovat hodně tréninkové dřiny a spoustu času, kterého při vašem studiu na Vysoké škole ekonomické moc nemáte…

To je pravda, hlavně kvůli časově náročné přípravě jsem v posledním semestru v učení trochu povolila, ale zatím mi něco nepříjemného nehrozí.

A myslíte už občas na olympijské hry v Tokiu?

Na olympiádě v Riu jsem byla jako předjezdkyně a do Tokia bych jela moc ráda jako závodnice. Cítím, že se zlepšuju, ale olympiáda je už příští rok, takže těžko říct, jestli by mi současná forma na skvělé a většinou mnohem zkušenější soupeřky stačila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy