Kajakář Prskavec vyhrál závod v Tacenu a vede pořadí seriálu

25. 6. 2022 13:22
Kajakář Jiří Prskavec vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu v Tacenu a dostal se do čela hodnocení seriálu. Úřadující olympijský šampion a mistr Evropy dosáhl na úvodní pohárový triumf v sezoně, pátý v kariéře a první jinde než na domácí vodě v pražské Troji.
Jiří Prskavec
Jiří Prskavec | Foto: Reuters

Devětadvacetiletý Prskavec postoupil do finále šestým časem, v rozhodující jízdě ale předvedl svůj nejlepší výkon v Tacenu. Díky jízdě bez dotyku branky porazil na technické trati zkrácené kvůli nízkému stavu vody o 1,37 sekundy domácího Slovince Martina Srabotnika. Třetí Jakub Grigar ze Slovenska ztratil už téměř pět sekund.

Český favorit Prskavec potvrdil stoupající formu před červencovým mistrovstvím světa. V úvodním pohárovém závodu v Troji byl čtvrtý, minulý týden v Krakově při vítězství Víta Přindiše třetí a nyní si dojel pro první výhru v SP od loňské Troji.

Minulou sobotu v Polsku se trio českých kajakářů vešlo mezi nejlepší pětici, tento výsledek ve Slovinsku nenapodobilo. Přindiš sice zajel v semifinále čistou jízdu, ale s odstupem 17 setin na desátého obsadil první nepostupové 11. místo. Mistr světa z roku 2017 Ondřej Tunka byl patnáctý.

V závodě kajakářek byla šestá Barbora Valíková a zaznamenala životní výsledek v seriálu. Sedmadvacetiletá slalomářka se dostala do finále závodu SP poprvé od roku 2018, kdy v Augsburgu dosáhla díky osmému místu na své dosavadní pohárové maximum. Ve finále měla jeden dotyk branky a zaostala o 5,67 sekundy za vítěznou Jessicou Foxovou.

Další dvě Češky se do finálové desítky nevešly. Olympionička na kanoi Tereza Fišerová, jež závodí na kajaku mezi elitou první sezonu, nenavázala na druhou pozici z Krakova. S dvěma trestnými sekundami obsadila v semifinále 16. místo, k postupu jí chybělo 2,18 sekundy. Třetí Češka Veronika Vojtová neprojela branku a skončila s velkou ztrátou poslední třicátá.

Fišerová navzdory dnešnímu nezdaru udržela průběžné druhé místo v SP za Foxovou, jež vyhrála i třetí závod kajakářek v sezoně. Hvězdná Australanka porazila o 2,78 sekundy Britku Mallory Franklinovou, třetí byla Ukrajinka Viktorija Usová. Ani jedna z deseti kajakářek neměla čistou finálovou jízdu, z toho tři závodnice dostaly padesátisekundovou penalizaci za neprojetí branky.

V neděli program SP zakončí závody na kanoi a v extrémním slalomu.

SP ve vodním slalomu v Tacenu (Slovinsko):

Muži:

K1: 1. Prskavec (ČR) 79,79 (0), 2. Srabotnik (Slovin.) -1,37 (0), 3. Grigar (SR) -4,82 (0), …v semifinále 11. Přindiš, 15. Tunka (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 5 závodů): 1. Prskavec 154, 2. Kauzer (Slovin.) 144, 3. Přindiš 125, …9. Tunka 96.

Ženy:

K1: 1. Foxová (Austr.) 94,24 (2), 2. Franklinová (Brit.) -2,78 (2), 3. Usová (Ukr.) -3,34 (2), …6. Valíková -5,67 (2), v semifinále 16. Fišerová, 30. Vojtová (všechny ČR).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 5 závodů): 1. Foxová 180, 2. Fišerová 126, 3. Usová 120, …11. Valíková 76, 24. Hilgertová 50, 29. A. Galušková 36, 53. Vojtová (všechny ČR) 5.