Kajakář Přindiš je díky světovému titulu ve slalomu poprvé Kanoistou roku

24. 10. 2022 19:09
Kajakář Vít Přindiš se stal poprvé Kanoistou roku. Tradiční anketu Českého svazu kanoistů vyhrál díky premiérovému světovému titulu ve vodním slalomu, který získal ve 33 letech na červencovém šampionátu v německém Augsburgu. Za sebou nechal rychlostního kanoistu Martina Fuksu i loňského vítěze této ankety Jiřího Prskavce.
Kanoista roku 2022 Vít Přindiš
Kanoista roku 2022 Vít Přindiš | Foto: ČSK/Vlastimil Vacek

Přindiš se v hodnocení jednotlivců dostal před letošním ročníkem dvakrát mezi nejlepší trojici. V roce 2017 byl stejně jako na tehdejším MS druhý, o dva roky později obsadil třetí příčku.

Tentokrát ho životní úspěch na MS, kde přidal ke třem evropským titulům první světový, vynesl až na vrchol. Vedle zlata z Ausgburgu skončil druhý v celkovém hodnocení Světového poháru. Nevydařilo se mu jen mistrovství Evropy, kde po padesátisekundové penalizaci v semifinále nepostoupil do finále.

Květnový kontinentální šampionát vyhrál jeho tréninkový parťák Jiří Prskavec, který navíc ovládl celkové hodnocení SP. Olympijský vítěz z Tokia letos obsadil ve svazové anketě třetí příčku.

Mezi elitní vodní slalomáře se vklínil Martin Fuksa, který sbíral úspěchy na hladké vodě. Dominoval v jarních závodech Světového poháru a pak získal medaile na obou vrcholných akcích, které v létě následovaly v rychlém sledu.

Na mistrovství světa byl na pětistovce i kilometru třetí, na evropském šampionátu skončil druhý na kilometru a pak vyhrál závod na poloviční distanci, čímž do sbírky přidal už jedenáctý titul mistra Evropy.

Nejlepší posádkou se stali Jakub Špicar a Daniel Havel, kteří byli na mistrovství světa na deblkajaku čtvrtí na nově olympijské pětistovce. Nejlepším juniorem byl vyhlášen kanoista Michal Urban, letošní juniorský vicemistr světa ve vodním slalomu.

Kanoista roku 2022, anketa Českého svazu kanoistů:

Jednotlivci: 1. Vít Přindiš (vodní slalom/K1), 2. M. Fuksa (rychlostní kanoistika/C1), 3. Jiří Prskavec (vodní slalom/K1).

Posádky: 1. Špicar, Havel (rychlostní kanoistika/K2), 2. Fišerová, M. Satková, G. Satková (vodní slalom/C1), 3. Prskavec, Přindiš, Tunka (vodní slalom/K1).

Junioři: 1. Urban (vodní slalom/C1).

Osobnost maratonu: Březina.

Osobnost sjezdu: Rolenc.