Kajakář Prskavec přerušil přípravu, vydal se do Troje a čistou jízdou vyhrál závod SP

Aktualizováno 12. 6. 2021 13:20
Kajakář Jiří Prskavec vyhrál po čisté finálové jízdě úvodní závod letošního ročníku Světového poháru ve vodním slalomu v Praze. Vít Přindiš byl na umělém kanále v Troji sedmý, Vavřinec Hradilek desátý. Jediná česká zástupkyně ve finále kajakářek Antonie Galušková skončila devátá.
Jiří Prskavec.
Jiří Prskavec. | Foto: Milan Kammermayer

Mistr světa Prskavec absolvoval pražský závod z plné olympijské přípravy, navzdory tomu v sobotu neměl konkurenci. Osmadvacetiletý mělnický rodák vyhrál semifinále i finále v nejrychlejším čase a bez dotyku branky. Druhý skončil s odstupem 45 setin Ital Giovanni de Gennaro, třetí byl se ztrátou 1,59 Francouz Mathieu Biazizzo.

V páteční kvalifikaci se Prskavec necítil moc dobře, ale prospěl mu dobrý odpočinek. "Syn hraje se mnou, protože se včera rozhodl, že bude spát poprvé u babičky. Zarazilo mě to, ale bylo to příjemné mít večer i chvíli pro sebe, lehnout si na gauč. Všechno tohle hrálo roli, dneska jsem se cítil o dost líp. Je to známka toho, že forma přichází, jak má. Mám z toho radost," řekl novinářům otec dvouletého Jiříka, k němuž letos v dubnu přibyl ještě Marek.

Kajakáři na prvních šesti pozicích předvedli čistou jízdu. Trojnásobný mistr Evropy Přindiš nenavázal na druhé místo ze semifinále, připsal si dvě trestné sekundy a byl sedmý. Bývalý mistr světa a olympijský medailista Hradilek s dvěma dotyky finálovou desítku uzavřel.

Dvacetiletá Galušková jela v Troji první finále v SP, měla dotyky na třech brankách a zaostala 15 sekund za vítěznou Polkou Klaudií Zwolinskou. Ta v Troji vyhrála už semifinále a nejlepší byla i v rozhodující jízdě. O necelé dvě sekundy za sebou nechala krajanku Natalii Pacierpnikovou, jež stejně jako ona předvedla čistou jízdu. Třetí skončila s odstupem 2,24 Australanka Jessica Foxová, která přičítala čtyři trestné sekundy.

Ve finále chyběla olympionička Kateřina Minařík Kudějová, jež v semifinále nadvakrát projížděla osmnáctou branku a skončila šestnáctá. Debutantka v seniorské reprezentaci Lucie Nesnídalová obsadila 23. příčku.

V neděli jsou v Praze na programu semifinále a finále kanoistů a kanoistek a vyřazovací jízdy v extrémním slalomu.

SP ve vodním slalomu v Praze:

Muži:

K1: 1. Prskavec (ČR) 90,42 (0 trest. sekund), 2. De Gennaro (It.) -0,45 (0), 3. Biazizzo (Fr.) -1,59 (0), ..7. Přindiš -4,22 (2), 10. Hradilek (všichni ČR) -9,04 (4).

Ženy:

K1: 1. Zwolinská 100,58 (0), 2. Pacierpniková (obě Pol.) -1,91 (0), 3. Foxová (Austr.) -2,24 (4)… 9. A. Galušková -15,04 (6), v semifinále 16. Minařík Kudějová, 23. Nesnídalová (všechny ČR).