Dostál chce v Račicích útočit na rekord, místo soupeřů si představí Maďary či Dány

ČTK ČTK
28. 7. 2020 16:36
Rychlostní kajakář Josef Dostál má v současnosti pocit, že na vodě létá, a jako každý rok si v přípravě vylepšuje osobní rekordy. V těchto dech se měl aklimatizovat v Tokiu na olympijský závod, ale hry pod pěti kruhy jsou kvůli koronaviru o rok odloženy, a tak od čtvrtka ukáže své kvality na mistrovství republiky v Račicích.
Josef Dostál.
Josef Dostál. | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Trojnásobný olympijský medailista se představí celkem pětkrát. Na kajaku pojede olympijský kilometr individuálně a na deblkajaku s Radkem Šloufem, doplňkově absolvuje 500 a 200 metrů a do čtyřkajaku usedne na pětistovce.

"Byl bych zklamaný, kdybych všechno nevyhrál," řekl Dostál novinářům. "Chci si dokázat formu, takže mi nebude stačit jet na vítězství, ale budu se snažit podávat co nejlepší výkony. Atmosféru olympiády si zkusím navodit sám a představit si, že kluci jsou Maďaři, Portugalci, Dánové, kteří mi chtějí vzít olympijské zlato."

Doma nemá konkurenci a i na tréninku slýchá, že se s ním nedá jezdit. "V posledních pár dnech mi to na vodě lítá," pochvaloval si Dostál. Proto se nebál vyhlásit, s jakým náskokem zkusí vyhrávat. "Kilák a pětistovku o dvoje bojky, to je dvacet metrů, a dvoustovku aspoň o půl vteřiny. To jsou dost ambiciózní cíle, když bude zaďák (zadní vítr). A když bude proťák, tak bych to všechno zdvojnásobil," uvedl.

Stanovil si ještě jeden cíl. V případě dobrých podmínek by chtěl atakovat světový rekord na pětistovce. Touží vylepšit čas Němce Toma Liebschera 1:35,104. "Račice nejsou ideální místo pro rekord, ale je tam teď teplá voda, loď líp klouže, a kdyby byl zadní vítr, čas by se dal stlačit možná i pod 1:34," odhadl Dostál.

Závodit bude na nové lodi, s kterou se stále ještě sžívá. "Malinko mám problém s kormidlováním, má jiné uchycení tzv. téčka. Ale zajel jsem na ní všechny své rekordní časy, takže se těším, jak to bude vypadat na závodech," řekl.

S odložením olympijských her o rok se vypořádal už dávno. Navíc mu za rok bude 28 let, což by měl být ideální kajakářský věk. "Nejsem pověrčivý, abych tomu úplně věřil, ale někde vzadu v hlavě to za rok mít budu," podotkl Dostál s úsměvem.

Trénink bez sezonního vrcholu mu nevadil. Motivací mu je kanoistika jako taková. "Tak mě baví, že mi nedělá problém přijít na trénink, odmakat si to a odejít. Jsem rád, že můžu dělat, co mě baví, a neomezujeme mě společenská situace," uvedl.

Navíc našel i pozitiva sezony bez olympijských her či jiné světové akce. Vyčistil si hlavu. "Je důležité si psychicky odpočinout a to se právě stalo. Naučil jsem se muškařit, užíval jsem si léto a chodil na zmrzlinu. Musím říct, že tyhle věci mi léto zpříjemnily a už se těším, až se na podzim vrhnu do tréninku," řekl Dostál.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Dálnice D11 u Prahy bude uzavřená kvůli komplikacím při demolici mostu až do rána

Kvůli komplikacím při demolici mostu přes D11 u Prahy se zpozdí zprovoznění komunikace avizované dříve na 18:00. Podle Národního dopravního informačního centra (NDIC) se provoz na dálnici obnoví až v pondělí ráno. Práce na bourání mostu ztěžuje velké množství výztuže, která nebyla zanesena v dokumentaci, a dělníci o ní tedy nevěděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy