Dostál chce v Račicích útočit na rekord, místo soupeřů si představí Maďary či Dány

ČTK ČTK
28. 7. 2020 16:36
Rychlostní kajakář Josef Dostál má v současnosti pocit, že na vodě létá, a jako každý rok si v přípravě vylepšuje osobní rekordy. V těchto dech se měl aklimatizovat v Tokiu na olympijský závod, ale hry pod pěti kruhy jsou kvůli koronaviru o rok odloženy, a tak od čtvrtka ukáže své kvality na mistrovství republiky v Račicích.
Josef Dostál.
Josef Dostál. | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Trojnásobný olympijský medailista se představí celkem pětkrát. Na kajaku pojede olympijský kilometr individuálně a na deblkajaku s Radkem Šloufem, doplňkově absolvuje 500 a 200 metrů a do čtyřkajaku usedne na pětistovce.

"Byl bych zklamaný, kdybych všechno nevyhrál," řekl Dostál novinářům. "Chci si dokázat formu, takže mi nebude stačit jet na vítězství, ale budu se snažit podávat co nejlepší výkony. Atmosféru olympiády si zkusím navodit sám a představit si, že kluci jsou Maďaři, Portugalci, Dánové, kteří mi chtějí vzít olympijské zlato."

Doma nemá konkurenci a i na tréninku slýchá, že se s ním nedá jezdit. "V posledních pár dnech mi to na vodě lítá," pochvaloval si Dostál. Proto se nebál vyhlásit, s jakým náskokem zkusí vyhrávat. "Kilák a pětistovku o dvoje bojky, to je dvacet metrů, a dvoustovku aspoň o půl vteřiny. To jsou dost ambiciózní cíle, když bude zaďák (zadní vítr). A když bude proťák, tak bych to všechno zdvojnásobil," uvedl.

Stanovil si ještě jeden cíl. V případě dobrých podmínek by chtěl atakovat světový rekord na pětistovce. Touží vylepšit čas Němce Toma Liebschera 1:35,104. "Račice nejsou ideální místo pro rekord, ale je tam teď teplá voda, loď líp klouže, a kdyby byl zadní vítr, čas by se dal stlačit možná i pod 1:34," odhadl Dostál.

Závodit bude na nové lodi, s kterou se stále ještě sžívá. "Malinko mám problém s kormidlováním, má jiné uchycení tzv. téčka. Ale zajel jsem na ní všechny své rekordní časy, takže se těším, jak to bude vypadat na závodech," řekl.

S odložením olympijských her o rok se vypořádal už dávno. Navíc mu za rok bude 28 let, což by měl být ideální kajakářský věk. "Nejsem pověrčivý, abych tomu úplně věřil, ale někde vzadu v hlavě to za rok mít budu," podotkl Dostál s úsměvem.

Trénink bez sezonního vrcholu mu nevadil. Motivací mu je kanoistika jako taková. "Tak mě baví, že mi nedělá problém přijít na trénink, odmakat si to a odejít. Jsem rád, že můžu dělat, co mě baví, a neomezujeme mě společenská situace," uvedl.

Navíc našel i pozitiva sezony bez olympijských her či jiné světové akce. Vyčistil si hlavu. "Je důležité si psychicky odpočinout a to se právě stalo. Naučil jsem se muškařit, užíval jsem si léto a chodil na zmrzlinu. Musím říct, že tyhle věci mi léto zpříjemnily a už se těším, až se na podzim vrhnu do tréninku," řekl Dostál.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy