Kadyny překvapil všechny. Derby v Chuchli vyhrál outsider

Martin Cáp Martin Cáp
24. 6. 2012 20:45
Žokej Jiří Chaloupka čekal na úspěch v Českém derby léta. V neděli se dočkal s outsiderem Kadynym.
Hnědák Kadyny s žokejem Jiřím Chaloupkou vítězí v 92. Českém derby v pražské Velké Chuchli. Na druhém místě dobíhá favorit Move Your Vision.
Hnědák Kadyny s žokejem Jiřím Chaloupkou vítězí v 92. Českém derby v pražské Velké Chuchli. Na druhém místě dobíhá favorit Move Your Vision. | Foto: Šárka Votavová

Hřebec Kadyny s žokejem Jiřím Chaloupkou šokovali pražskou Velkou Chuchli, když si doběhli pro nečekané vítězství v 92. Českém derby Rádia Impuls. Až dvě a čtvrt délky za ním finišoval na druhém místě sázkový favorit Move Your Vision před třetím My Afantou.

Hnědák ze stáje Monte Negro nastupoval do největšího rovinového dostihu sezony se sázkovým kursem 20:1. V cíli se jeho realizační tým mohl radovat z milionu korun pro vítěze, ale také z vyrovnání letitého rekordu.

Trenér František Holčák totiž připravil už šestého vítěze derby, čímž vyrovnal bilanci dostihových legend Jaroslava Maška a Františka Vítka.

"Na toho koně jsme museli přijít, už mě z něj bolela hlava. Ale podařilo se,“ radoval se jednašedesátiletý Holčák, který své koně trénuje vysoko v kopcích na Valašsku.

"Je to neuvěřitelný pocit. Čekal jsem na to dlouho a ačkoli nám málokdo věřil, říkal jsem si, že by to mohlo vyjít,“ konstatoval Chaloupka, synovec čtyřnásobného vítěze Velké pardubické Václava Chaloupky. V derby uspěl po jedenácti letech marných pokusů.Nejd

Nákup za 160 000 eur

Majitel Jiří Posád z Valašského Meziříčí koupil Kadynyho loni na podzim ve francouzském Deauville jako koně, který na francouzských drahách ukázal velmi slušnou třídu. Jeho cena se na dražbě vyšplhala na 160 000 eur, což z Kadynyho dělalo nejdražšího koně v poli derby.

Na jaře ale výrazně zaostal za očekáváním. Po drobných problémech s aklimatizací doběhl šestý a čtvrtý v Bratislavě, v pražské generálce na derby Velké červnové ceně vyplýtval síly v první polovině dostihu a v cílové rovině se propadl až na deváté místo.

Holčák věřil, že kůň kvality na derby má, dlouho však hloubal, jak je z něj dostat. Konzultoval i s Kadynyho bývalou stájí ve Francii a dospěl k závěru, že hřebec potřebuje úplně jiný průběh dostihu.

Proto oslovil jednoho předních českých žokejů Jiřího Chaloupku a poslal mu mailem záznamy veškerých Kadynyho dostihů. Před startem dostal jezdec jasné zadání: Kadyny musí začít vzadu.

Dlouho byl poslední

Chaloupka to splnil a velkou část 2400 metrů dlouhého dostihu strávil na poslední pozici. O tempo se zatím staral ryzák Kaptah s britským žokejem Tedem Durcanem, kterého majitel Jiří Charvát určil jako vodiče pro trojici stájových kolegů.

Durcan splnil svou roli do puntíku a jeho zásluhou se letošní derby odběhlo  v rychlém čase 2:30,76. Když ale v cílové rovině uvolňoval místo, koně mocné Charvátovy stáje nebyli připraveni. Betpak Dala byl za hradbou koní a tajný tip A Gentleman s žokejem Janem Havlíkem běžel celý dostih indisponován poté, co koně i jezdce ve startovacích boxech pokopal a zranil jeden ze soupeřů.

Chvíli se zdálo, že po vítězství sahá slovenský favorit Move Your Vision, ale jeho finiš nakonec neměl takové grády, jak se čekalo.

Na vnější straně dráhy ho drtivou akcelerací zdolal právě Kadyny, kterého Chaloupka rozhýbal přesně ve správném okamžiku.

"Mám obrovskou radost, že kůň ukázal své kvality, které v něm musely být. Teď nás čekají nějaké oslavy a pak Slovenské derby, už jsme se s trenérem Holčákem dohodli,“ řekl Chaloupka.

Den plný hvězd

Vrcholu sezóny předcházel kvalitní rámcový program plný dostihových hvězd.

Vítězka Jarní ceny klisen French Quebec si pod žokejem Janem Havlíkem doběhl pro vítězství ve Velké ceně Gaan CZ, ale svým příznivcům připravila velké nervy, když dlouho vedoucí Sicílii porazila až na cílové čáře.

Přesně rok po svém vítězství v derby znovu uspěl čtyřletý Roches Cross s Janem Rájou, v Ceně Elektromobil na 1600 metrů zdolal nestárnoucího Sharpoura.

Pokračuje i vítězná série čtyřletého valacha Donna Hallinga. Trenérský šampión Václav Luka mladší dopřál pozdnímu hnědákovi stáje Maentiva dost času a k prvnímu startu ho vyslal loni v srpnu do malého dostihu ve východočeských Kolesech. Hnědák mezitím vyhrál všechny čtyři dostihy svého života a v neděli uspěl i popáté, tentokrát mezi elitou českých vytrvalců ve Zlatém poháru. V jeho sedle byla Vendula Korečková.

Vůbec poprvé se na české půdě představili dva koně čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Více se dařilo Dorian Crownovi, který skončil čtvrtý ve Zlatém poháru. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy