Juniorům v Táboře na MS v cyklokrosu vládl Dán, Češi vzadu

31. 1. 2015 12:23
První zlato na mistrovství světa cyklokrosařů v Táboře získal v závodě juniorů po sólovém úniku Dán Simon Andreassen, jenž po třetině závodu setřásl favorizovaného Eliho Iserbyta z Belgie.
Vítězný Dán Simon Andreassen v cíli
Vítězný Dán Simon Andreassen v cíli | Foto: Václav Volf / fotovolf.com

Tábor - První zlato na mistrovství světa cyklokrosařů v Táboře získal v závodě juniorů po sólovém úniku Dán Simon Andreassen, jenž po třetině závodu setřásl favorizovaného Eliho Iserbyta z Belgie. Vítěz Světového poháru dojel druhý před bronzovým Nizozemcem Maxem Gulickxem. Nejlépe z Čechů si vedl Jaroslav Vojíř na 33. příčce ze ztrátou téměř čtyř minut.

Sedmnáctiletý Andreassen, zářijový mistr světa na horských kolech z norského Hafjellu, byl v čele od začátku společně s Iserbytem, ale ten se ho nedokázal udržet dlouho. Andreassen si dojel pro titul s přehledem o téměř tři čtvrtě minuty a vybojoval pro svou zemi první cyklokrosařské zlato od roku 1993, kdy závod amatérů v italské Corvě vyhrál Henrik Djernis. "Věřil jsem v pódium, ale vítězství jsem nečekal," přiznal Dán.

Iserbyt musel o stříbro zabojovat s dvojicí pronásledovatelů, kterou tvořili Gulickx a Američan Gage Hecht. Gulickxovi v závěru k bronzu pomohl Hechtův problém v poslední zatáčce před cílovou rovinkou, kdy chtěl nastoupit, ale šlápl do prázdna.

Češi závod nezvládli

Češi ve své historicky nejúspěšnější kategorii propadli. Jonáš Březina se hned v úvodním kole potýkal s technickými problémy, nejlépe nakonec dojel Vojíř, na 37. místě skončil Martin Matějček.

"Předvedl jsem maximum. Čekal jsem sice víc, ale ve třetím kole jsem udělal pár chyb za sebou. Jezdila za mnou skupina, proto jsem se snažil jezdit rychleji, než na co jsem měl. Startovat ze zadních pozic je prostě nevýhoda," řekl Vojíř.

"Volil jsem pláště šipky, protože to bylo zmrzlé a rychlé, ale pak se z toho stalo bahno a začalo mi to klouzat. Proto jsem dělal chyby, bylo těžké na to reagovat a každé kolo bylo horší a horší. Měl jsem tam i několik pádů, lehl jsem i v tom posledním kole," doplnil Vojíř.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře:

Junioři (15,71 km):

1. Andreassen (Dán.) 42:24, 2. Iserbyt (Belg.) -40, 3. Gulickx (Niz.) -41, ...33. Vojíř -3:56, 37. Matějček -4:12, 45. Jelínek -4:34, 49. Kunt -5:16, 68. Březina (všichni ČR) -1 kolo.

14:00 ženy.