Juniorským mistrem světa je Dán Johansen, čeští cyklisté neuspěli

23. 9. 2017 14:41
Novým juniorským mistrem světa v cyklistice se stal Dán Julius Johanse, stříbro a bronz berou Italové Rastolli a Gazzoli. Češi neuspěli.
Julius Johansen, juniorský mistr světa 2017
Julius Johansen, juniorský mistr světa 2017 | Foto: Reuters

Bergen - Juniorským mistrem světa v silničním závodě se v norském Bergenu stal Dán Julius Johansen. Zbývající cenné kovy získali Italové: Luca Rastelli si vyjel stříbro, Michele Gazzoli těsně uhájil bronz. Nejlepším z šestice Čechů byl na 35. místě Vojtěch Sedláček.

Johansen si dal dodatečný dárek k osmnáctinám, jež oslavil před deseti dny. "Nemohu tomu vůbec uvěřit, přestože jsem věděl, že jsem v dobré formě. V průběhu závodu bylo hodně kluků v různých únicích, ale parťáci z mého týmu odvedli fantastickou práci a udrželi všechny pohromadě. Takže jsem mohl rozhodnout v závěru, bylo to fantastické," radoval se Johansen.

O triumfu rozhodl šestý závodník úterní časovky jednotlivců v závěrečném okruhu takřka 134 kilometrů dlouhého závodu, kdy se utrhl ostatním jezdcům z vedoucí skupiny a pádil nezadržitelně za zlatem. Dojel si pro něj s náskokem 51 vteřin a navázal na loňský triumf krajana Jakoba Egholma.

České barvy byly sice v průběhu celého klání vidět, ale na dosah bojů o medaile zůstal nakonec jen Vojtěch Sedláček. Ostatní dokončili závod s velkou ztrátou, Petr Klabouch vzdal již v jeho průběhu.

Nosková na vítězku ztratila pět minut

Vítězkou silničního závodu žen a novou mistryní světa v cyklistice se v norském Bergenu stala Nizozemka Chantal Blaaková. Jediná česká zástupkyně ve více než stopadesátičlenném startovním poli Nikola Nosková dokončila závod na 61. příčce.

Blaaková rozhodla o triumfu v posledním z osmi okruhů celkem 152,8 kilometru dlouhého závodu, jenž byl v podání žen nejdelší v historii světových šampionátů. Stříbro získala Australanka Katrin Garfootová, bronz pak obhájkyně loňského titulu Amalie Dideriksenová z Dánska.

Dvacetiletá Nosková dlouho kontrolovala dění, přestože neměla podporu dalších reprezentačních kolegyň. Po třetím okruhu dokonce vévodila pelotonu, ale nakonec měla v cíli takřka pětiminutové manko.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Bergenu (Norsko) - závod s hromadným startem:

Ženy (152,8 km): 1. Blaaková (Niz.) 4:06:30, 2. Garfootová (Austr.), 3. Dideriksenová (Dán.), 4. Van Vleutenová (Niz.), 5. Niewiadomá (Pol.), 6. Majerusová (Luc.), 7. Andersenová (Nor.), 8. Van der Breggenová (Niz.), 9. Fahlinová (Švéd.), 10. Cecchiniová (It.) všechny -28, …61. Nosková (ČR) -4:43.

Junioři (133,8 km): 1. Johansen (Dán.) 3:10:48, 2. Rastelli, 3. Gazzoli (oba It.) oba -51, …35. Sedláček -55, 59. Měšťan -5:25, 69. Vacek -6:52, 78. T. Bárta -8:00, 124. Holec -19:15, Klabouch (všichni ČR) nedokončil.