Judista Krpálek po návratu do nižší váhy získal bronz na turnaji Grand Prix

ČTK ČTK
29. 1. 2023 19:17
Judista Lukáš Krpálek skončil při návratu do kategorie do 100 kilogramů třetí na Grand Prix v Portugalsku. Dvojnásobný olympijský šampion prohrál v Almadě pouze semifinálový souboj s Iljou Sulamanidzem z Gruzie, bronz si pak zajistil vítězstvím nad Srbem Bojanem Došenem.
Lukáš Krpálek
Lukáš Krpálek | Foto: ČTK

Dvaatřicetiletý český judista v Almadě postupně vyřadil Korejce Kim Če-juna, Asleye Gonzaleze z Rumunska a Maďara Miklose Cirjenicse. V semifinále ho porazil jednadvacetiletý Sulamanidze, bronzový medailista z předloňského MS. V boji o třetí místo pak Krpálek zdolal srbského judistu Došena, který tak v Grand Prix ani tentokrát nedosáhl na stupně vítězů. Sulamanidze turnaj vyhrál, ve finále zvítězil nad teprve osmnáctiletým Japoncem Dotou Araiem.

Krpálek ve "stovce" vyhrál mistrovství světa i Evropy a v roce 2016 olympijské hry v Riu de Janeiro. Pak se začal prát v nejtěžší váze nad 100 kilogramů, v níž získal rovněž všechny trofeje včetně olympijského zlata. Pro návrat se rozhodl, aby nemusel čelit tak těžkým soupeřům a užil si techničtější styl boje.

Už úvodní turnaj tak naznačil, jaké by mohl mít svěřenec trenéra Petra Laciny ambice na mistrovství světa, které se uskuteční v květnu v Dauhá. Za týden Krpálka čeká Grand Slam v Paříži, kde by za rok a půl rád startoval na olympijských hrách. V Portugalsku získal ve své staronové kategorii první body do olympijské kvalifikace.

Čtvrtá nasazená judistka kategorie do 63 kilogramů Renata Zachová vyhrála na Grand Prix v Almadě jen jeden zápas, pak ji vyřadila pozdější finalistka Gabriella Moraesová z Brazílie. Věra Zemanová ve váze do 57 kg stejně jako Jan Svoboda v jednaosmdesátce skončili hned po prvním duelu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Maďarská vláda chce postupně zrušit cenové stropy na potraviny a hypotéky, uvedl Orbán

Maďarská vláda hodlá postupně zrušit cenové stropy na základní potraviny a hypotéky, jakmile se inflace sníží. Ve státním rozhlase to dnes řekl premiér Viktor Orbán. Míra inflace v Maďarsku v únoru poprvé po více než roce klesla, byla však nejvyšší v Evropské unii. Ohledně rušení cenové regulace Orbán ale nezmínil žádný časový harmonogram, uvedla agentura Reuters.

Míra inflace v Maďarsku v únoru podle národní metodiky klesla na 25,4 procenta z lednové hodnoty 25,7 procenta. V růstu ale pokračovaly například ceny potravin. Orbán tak v ekonomice čelí největším problémům od nástupu k moci v roce 2010. Ekonomika prudce zpomaluje a úrokové sazby centrální banky jsou nejvyšší v EU.

Orbán uvedl, že cenové stropy, které jeho vláda zavedla, byly užitečné v boji proti inflaci. Zároveň ale podle něj narušovaly trh. Vláda pracuje na plánech, jak je postupně zrušit. "Pokud jde o potraviny, jakmile se inflace sníží, postupně zrušíme stávající cenové stropy, podobně jako (stropy na úrokové sazby) u bankovních úvěrů," řekl.

"Pokud inflace zpomalí pod určitou úroveň, budeme muset přijmout rozhodnutí vzdát se obranných mechanismů, které jsme zavedli kvůli vysoké inflaci," řekl maďarský premiér. Neupřesnil ale, při jaké úrovni k tomuto kroku vláda přistoupí. Loni v prosinci byla maďarská vláda nucena ukončit cenový strop na pohonné hmoty, protože jich byl nedostatek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy