Kajakáře Dostála přibrzdil covid, ale pořád má medailové cíle

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
10. 5. 2022 16:23
Josef Dostál patří už několik let v každém mezinárodním závodě mezi ty nejlepší kajakáře. Tuto pozici si chce v singlkajaku i deblkajaku s bronzovým olympijským parťákem Radkem Šloufem udržet i v letošní sezoně. "Ještě nejsem v optimální pohodě, ale věřím, že brzy budu zase v dobré formě," uvedl na předsezonní tiskové konferenci.
Kajakář Josef Dostál během rozjížďky na OH 2020.
Kajakář Josef Dostál během rozjížďky na OH 2020. | Foto: Reuters

Loňský olympijský rok byl velice náročný. Jaký jste měl po jeho skončení program?

Klidový, odpočinkový. Jezdil jsem na člunu, často chodil na ryby a občas i trénoval, ale jen lehce.

Byla klasická zimní příprava v něčem jiná než v předchozích letech?

Snad jen v tom, že v únoru mě přepadl covid a na pětitýdenní soustředění do Kalifornie jsem odletěl až o týden později. Po návratu do Prahy jsem pak prodělal ještě lehčí chřipku, takže při nominačních závodech jsem po předchozím omezeném tréninku nebyl v plné síle a v závodě na 500 metrů mě po jedenácti letech doma poprvé někdo porazil. Radost z toho měl Jakub Špicar, avšak i já mohu být s celkovou přípravou na sezonu spokojen.

Příští týden se v Račicích uskuteční první letošní závod Světového poháru. S jakými záměry se na něm představíte?

Stále se ještě necítím fit a nemám splněný ani potřebný počet natrénovaných kilometrů. Proto budu startovat pouze s Radkem Šloufem na deblkajaku. Po oficiální změně distance z jednoho kilometru na polovinu jsme museli zvolit trochu jiný trénink, nová a rychlejší tempa a jsme zvědavi, jak na toto poloviční zkrácení trati bude reagovat mezinárodní konkurence. Chceme však podat výkon, který nám zajistí pěkné umístění, což je jedna z cest, jak se nominovat na mistrovství světa.

Týden po Račicích je na programu druhý závod Světového poháru v Poznani. Měl by být pro vás v něčem jiný?

Tam už chci změřit své síly se zahraničními kajakáři také v singlu v závodě na jeden kilometr. A samozřejmě zase v deblkajaku, protože stále není přesně určeno, jakou cestou se lze v této disciplíně dostat na mistrovství světa. Bude záležet na tom, s jakými soupeři se střetneme a jaký bude náš odstup na vítěznou dvojici, pokud to nebudeme my. Musíme se proto snažit o co nejlepší výsledek a teprve potom uvidíme, na co bude stačit.

Vrcholem sezony jsou dva srpnové šampionáty. Nejprve světový v kanadském Halifaxu a pouhých deset dní nato kontinentální v Mnichově. Může tato nezvyklá časová tíseň včetně cestování ovlivnit vaše výkony?

Časový posun je jen pět hodin, takže po návratu domů to snad nějaký problém pro nás nebude a budeme opět schopni podat své vrcholné výkony. Přesněji takové, jaké předvedeme v Kanadě.

A jaké jsou vaše ambice na těchto dvou mistrovstvích?

Nic na nich neměním, zase jsou medailové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Dallas v NBA snížil stav série proti Golden State, opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu ve čtvrtém utkání finále Západní konference odvrátili vyřazení, na domácím hřišti porazili Golden State 119:109 a snížili stav série na 1:3. Zářil především Luka Dončič. Slovinská hvězda Mavericks nasbírala za 37 minut 30 bodů, 14 doskočených míčů a devět asistencí. Série se nyní přesune na páté utkání opět do San Francisca.

Dončič zaznamenal už 17. zápas v play off, v němž nasbíral aspoň 30 bodů. V této statistice se před dovršením 24. narozenin vyrovnal Kobemu Bryantovi a Kevinu Durantovi. Rekordmanem je s 21 duely LeBron James. Dončič, jenž tentokrát trefil jen 10 z 26 střel, přidal také dva zisky i bloky.

"Naše obrana byla skvělá. Když pominu poslední čtvrtinu, bránili jsme výborně a to je něco, co si musíme přenést i do dalších zápasů. Pokud bráníme a zároveň si v útoku půjčujeme míč, jsme velmi nebezpečným týmem. Teď budeme věřit, že uspějeme i ve zbytku série," řekl Dončič po zápase.

Další zprávy