Olsson vyhrál na MS klasickou padesátku, Bauer byl 16.

3. 3. 2013 15:00
Johann Olsson, vítěz klasické padesátky na mistrovství světa.
Johann Olsson, vítěz klasické padesátky na mistrovství světa. | Foto: Reuters

Val di Fiemme - Švédský běžec na lyžích Johan Olsson vyhrál na mistrovství světa ve Val di Fiemme po sólové jízdě závěrečnou klasickou padesátku s hromadným startem.

Český reprezentant Lukáš Bauer skončil šestnáctý. Stříbrnou medaili získal Švýcar Dario Cologna a třetí byl Alexandr Poltoranin z Kazachstánu.

Další český běžec Jiří Magál, který byl v krátkém úniku v úvodních kilometrech, skončil dvacátý. Martin Jakš obsadil 26. místo a Ondřej Horyna 46. místo.

Dvaatřicetiletý Olsson si pro první individuální zlato dojel impozantním způsobem. Od dvanáctého kilometru jel v úniku s Colognou, který ale ve sjezdu po 20 kilometrech upadl a ztratil se Švédem kontakt. Olsson pak vydržel dalších skoro třicet kilometrů osamocen, udržoval si náskok v průměru okolo půl minuty a cílem projel suverénně první.

Pro Bauera je 16. místo z padesátky nejlepším umístěním na šampionátu, který mu nevyšel podle představ. Nejlepší český běžec zkoušel Olssona dotáhnout, od 27. do 38. kilometru jel druhý před hlavním polem, ale tempo nevydržel a propadl se.