Jakšovi v Davosu utekla o sekundu první desítka

13. 12. 2014 12:51
Norskou nadvládu ve Světovém poháru v běhu na lyžích potvrdil i závod žen na 10 km klasicky v Davosu, který vyhrála Therese Johaugová.
Martin Jakš
Martin Jakš | Foto: Ondřej Besperát

Davos - O jednu sekundu uniklo běžci na lyžích Martinu Jakšovi umístění v elitní desítce v závodu na 15 km klasicky na Světovém poháru v Davosu. Českého reprezentanta z ní těsně odsunul hvězdný Nor Petter Northug, jehož krajané závod opanovali. I tak dosáhl Jakš díky jedenácté příčce nejlepšího výsledku v sezoně, bodoval také devatenáctý Lukáš Bauer.

Norskou nadvládu ve Světovém poháru v běhu na lyžích potvrdil i závod žen na 10 km klasicky, který vyhrála Therese Johaugová.

Obhájkyně velkého Křišťálového glóbu vybojovala čtvrté vítězství v sezoně s velkým náskokem 42,5 sekundy před krajankou Marit Björgenovou, která však dál vede průběžné pořadí. Třetí skončila Finka Kerttu Niskanenová, jež na Johaugovou ztratila už téměř minutu.

Po vydařeném vstupu do sezony tentokrát nebodovala Petra Nováková, která obsadila 35. místo.

Ještě v polovině trati byla Nováková na mezičase třiadvacátá zhruba 57 sekund za první Johaugovou, ve druhé části závodu ale tempo neudržela. Na vítězku nakonec ztratila 2:40 minuty.

"Docela jsem se utavila v těch soupažích, protože mi to ve stopě ani mimo ni moc nejelo. Myslím, že jsem do těch soupažů dala až moc a pak jsem chytla krizi na sedmém kilometru," uvedla jednadvacetiletá lyžařka, která se blýskla desátým místem na volné pětce v Lillehammeru.

I když dnes nebodovala, udržela první místo v pohárovém hodnocení lyžařek do 23 let. "To je asi to jediné potěšující z dnešního dne. Dneska to bohužel nevyšlo, nevyjde to vždycky. Ale zítra už to zase bude lepší," uvedla k nedělnímu sprintu.

Johaugová vyhrála i čtvrtý distanční závod v sezoně. Björgenová dominovala dvěma sprintům a opanovala předchozí minitour v Lillehammeru, díky čemuž je v čele seriálu. Před Johaugovou má náskok 111 bodů.

Jakš vystoupal vzhůru o dvacet míst

Jakš závod pomaleji rozběhl a na mezičase po pěti kilometrech byl až na 34. místě za Bauerem i Alešem Ryzýmem. Postupně však stoupal pořadím vzhůru a po skvělém závěru se dokonce ujal průběžného vedení. Za časem Sundbyho, který vyhrál potřetí v sezoně, zaostal o 55,9 sekundy. Druhý skončil se ztrátou 6,6 sekundy Nor Didrik Tönseth a třetí byl domácí Dario Cologna.

Ženy měly původně běžet 15 km, ale kvůli nedostatku sněhu byl závod zkrácen. Muži absolvovali 15 km klasicky místo plánované třicítky.

SP v běhu na lyžích v Davosu:

Muži - 15 km klasicky: 1. Sundby 39:39,7, 2. Tönseth (oba Nor.) -6,6, 3. Cologna (Švýc.) -7,3, 4. Röthe (Nor.) -16,4, 5. Richardsson (Švéd.) -22,9, 6. Jauhojärvi (Fin.) -25,4, 7. Halfvarsson (Švéd.) -31,3, 8. Jespersen (Nor.) -33,5, 9. Vylegžanin (Rus.) -51,2, 10. Northug (Nor.) -54,9, 11. Jakš -55,9, ...19. Bauer -1:13,4, 33. Razým -1:47,2, 83. Šrail (všichni ČR) -7:28,6.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 27 závodů): 1. Sundby 491 b., 2. Krogh (Nor.) 309, 3. Tönseth 258, 4. Röthe 253, 5. Golberg (Nor.) 230, 6. Halfvarsson 230, ...32. Jakš 39, 56. Bauer 18.

Ženy - 10 km klasicky: 1. Johaugová 28:30,8, 2. Björgenová (obě Nor.) -42,5, 3. Niskanenová (Fin.) -58,5, 4. Haagová -1:07,1, 5. Bleckurová (obě Švéd.) -1:16,4, 6. Wengová (Nor.) -1:21,0, 7. Kowalczyková (Pol.) -1:21,7, 8. Kyllönenová (Fin.) -1:23,5, 9. Henrikssonová (Švéd.) -1:28,0, 10. Mononenová (Fin.) -1:36,8, ...35. Nováková (ČR) -2:40,3.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 27 závodů): 1. Björgenová 599, 2. Johaugová 488, 3. Wengová 344, 4. Östbergová (Nor.) 304, 5. Kallaová (Švéd.) 246, 6. Fallaová (Nor.) 217, ...25. Nováková 61, 56. Vrabcová-Nývltová (ČR) 8.

14:00 15 km klasicky muži.