Jizerskou padesátku vyhrál Pedersen, Řezáč byl sedmý

11. 1. 2015 11:12
Norský běžec na lyžích Morten Eide Pedersen vyhrál poprvé v kariéře Jizerskou padesátku, jejíž trať byla kvůli oblevě zkrácena o pět kilometrů.
Stanislav Řezáč - trať
Stanislav Řezáč - trať | Foto: j50.cz

Bedřichov  - Norský běžec na lyžích Morten Eide Pedersen vyhrál poprvé v kariéře Jizerskou padesátku, jejíž trať byla kvůli oblevě zkrácena o pět kilometrů. Nejlepší český závodník Stanislav Řezáč skončil sedmý. Závod žen ovládla česká rodačka reprezentující Rakousko Kateřina Smutná.

Do poloviny trati, která kvůli oteplení nevedla přes Olivetskou horu a Jizerku, jela vpředu početná skupina i s Řezáčem. Asi 18 kilometrů před cílem se odpojila norská trojice Pedersen, Petter Eliassen a Trod Asle Gjerdalen, který později odpadl.

Pedersen s Eliassenem si postupně vypracovali téměř minutový náskok. Ve sjezdu na stadion v Bedřichově využil Pedersen rychlejších lyží, soupeři ujel a už několik metrů před cílem slavil první vítězství v sérii Ski Classics. "Byl jsem ráno unavený a nevěděl jsem, co se mnou závod udělá. Začátek byl tvrdý, ale pak jsem se rozjel a cítil jsem se výborně," řekl Pedersen České televizi.

Jsem zklamaný, řekl Řezáč

Řezáč se držel v přední skupině, ale v závěru měl ve sjezdu horší lyže a nemohl bojovat o třetí místo. "Závod byl dobrý, ale jsem zklamaný," uvedl trojnásobný vítěz Jizerské padesátky.

Do závodu nenastoupil jeden z favoritů Johan Kjölstad z Norska. Loňský vítěz série Ski Classics ráno před startem upadl a potloukl se.

V závodu žen krátce po startu ujely Smutná s Japonkou Masako Išidaovou, které se pravidelně střídaly a neměly konkurenci. Smutná měla lepší soupaž a nakonec japonskou soupeřku porazila o 47 vteřin. "Je to neuvěřitelné. Ještě jsem to nezažila dojet takhle první," řekla Smutná, která ve Světovém poháru na stupně vítězů nikdy nedosáhla.

Nejlepší běžkyní s českou vlaječkou za jménem byla jedenáctá Adéla Boudíková z nového dálkového týmu Lukáše Bauera.

ČEZ Jizerská padesátka, závod FIS Marathon Cupu a Ski Classics v dálkovém lyžování (45 km klasicky - po zkrácení kvůli oblevě):

Muži: 1. Pedersen (Nor./Coop) 1:46:29,9, 2. Eliassen (Nor./LeasePlan Go) -3, 3. Gjerdalen -59,2, 4. A. Aukland (oba Nor./Santander) -59,3, 5. Berdal (Nor./United Bakeries) -59,5, 6. Höst (Nor./Lyn Ski) -1:00,5, 7. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -1:04,1, 8. Pettersen (Nor./United Bakeries) -1:13,6, 9. Impola (Švéd./Coop) -1:15,0, 10. Dahl (Nor./United Bakeries) -3:12,6, ...20. Novák (ČR/Novak) -4:23,9, 38. Horyna (ČR/Pioneer Investments) -34:14,0, 43. Ondrášek (ČR/Atlas) -35:24,3, 49. Šretr (ČR/Yoko) -35:29,3, 50. Janeček (ČR/Silvini Madshus) -35:36,6.

Ženy: 1. Smutná (Rak.) 2:06:34,30, 2. Išidaová (Jap./United Bakeries) -47,1, 3. Bonnnerová (Švýc./Coop) -2:26,8, 4. Kveliová (Nor./Santander) -2:32,1, 5. Norgrenová (Švéd./Skiproam) -2:33,2, 6. Löfströmová (Švéd./Coop) -3:04,3, 7. Korsgrenová (Švéd./Skiproam) -6:30,0, 8. Zelenková (ČR/Silvini Madshus) -7:48,3, 9. Robertová (Švéd./Skistart.com) -7:49,8, 10. Braathenová (Nor./Skiproam) -9:13,6, ...12. Boudíková (ČR/Pioneer Investments) -9:55,3, 15. Kocumová -15:20,6, 16. Bořutová (obě ČR/Salomon Skigo) -15:56,9.