Jizerskou padesátku vyhrál Nor Eliassen, Řezáč doběhl dvanáctý

10. 1. 2016 11:28
Stanislav Řezáč byl nejlepším českým běžcem na lyžích na letošní Jizerské padesátce, obsadil 12. místo. Vyhrál Nor Petter Eliassen o 3:14 minuty před krajanem Johanem Kjölstadem.
Norský běžec na lyžích Petter Eliassen slaví vítězství v Jizerské padesátce.
Norský běžec na lyžích Petter Eliassen slaví vítězství v Jizerské padesátce. | Foto: ČTK

Bedřichov - Nor Petter Eliassen suverénně vyhrál lyžařskou Jizerskou padesátku. Nejlepším českým běžcem byl na dvanáctém místě Stanislav Řezáč, který po patnácti okruzích dlouhých zhruba 3,5 km ztratil na vítěze pět minut a čtyřicet sekund. S Eliassenem obsadili další místa na stupních vítězů rovněž Norové, druhý byl se ztrátou 3:14 minuty Johan Kjölstad, třetí skončil těsně za ním ve spurtu Anders Auckland.

V cíli bylo jen 25 mužů

Eliassen vyhrál Jizerskou padesátku poprvé v kariéře, ale zároveň to bylo jeho páté vítězství z posledních šesti dílů seriálu dálkových běhů Ski Classics. Loni ovládl poslední čtyři závody sezony včetně slavného Vasova běhu, letos byl na La Sgambedě v Livignu desátý.

Další Čech Jiří Ročárek byl dvacátý, Petr Novák dojel do cíle o čtyři místa za ním. Závod dokončilo 25 účastníků, neboť běžci dostižení vedoucím lyžařem byli při nezvyklém formátu závodu na okruzích diskvalifikováni. Mezi ženami byla nejrychlejší Švédka Britta Johanssonová-Norgrenová, druhá skončila její krajanka Lina Korsgrenová.

Ze začátku závodu byl hodně aktivní norský obhájce prvenství Morte Eide Pedersen, který se odhodlal k úniku už po jedenácti kilometrech, a chytit se ho dokázal pouze Eliassen. Pedersen po hodině na 28. kilometru z vedoucí dvojice odpadl a pozdější vítěz si vytvořil dostatečný náskok, který do cíle ještě stále navyšoval.

Norové závod jasně ovládli

Pedersen se později neudržel ani ve skupině pronásledovatelů a nakonec dojel osmý. Do závěrečného finiše o zbývající stupně vítězů se dostala trojice běžců, nepopulární čtvrté místo zbylo na Švéda Daniela Richardsona.

Řezáč byl zpočátku závodu vidět v přední skupině, ale ze špice odpadl po osmém kilometru. "Asi jsem trochu přepískl přípravu, ve čtvrtém kole jsem dostal křeče do rukou a věděl jsem, že to není ono, že energie trochu chybí, abych mohl jet s těmi nejlepšími," řekl Řezáč v televizním rozhovoru.