Paralympik Ježek bude trénovat s Duklou, z Ria by si rád přivezl medaili

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
18. 11. 2015 12:15
Hendikepovaný cyklista Jiří Ježek se před novou sezonou stal členem týmu Dukly, bude spolupracovat i s olympijským šampionem Jaroslavem Kulhavým.
Jiří Ježek
Jiří Ježek | Foto: Archiv Jiřího Ježka

Praha - Handicapovaný cyklista Jiří Ježek skončil loni v září na mistrovství světa v Jižní Karolíně po pádu s několika vážnými zraněními na operačním sále, ale od letošního dubna už zase prožil svoji normální sezonu.

V řadě závodů potvrdil, že stále patří mezi světovou elitu, což prozrazuje i jeho pozvání do belgického Gentu na čtvrteční exhibiční večer profesionálních cyklistů a vystoupení šesti špičkových paralympiků.

Čím je pro vás pozvánka do Gentu?

Zpestřením mé podzimní přípravy a především poctou. Je to velice sledovaná několikahodinová akce s bohatým programem a v nádherné atmosféře. Čekají mě jeden až dva závody a zároveň i setkání s elitními cyklisty. Velice si této pozvánky vážím.

Jaký máte program na další měsíce?

Za necelé dva týdny se vydám skoro až do Vánoc na Mallorcu, kde už začnu s plným tréninkem na příští sezonu. A hned nato až do konce ledna příštího roku už asi popatnácté zamířím za teplem do Austrálie.

Jste čerstvým členem pražské Dukly. Co si od této změny slibujete?

Ve výborném zázemí budu mít blíž k trenérovi Viktoru Zapletalovi, s kterým spolupracuji už deset let. Jsme přátelé a podepsal se také na mých dvou zlatých olympijských medailích i několika titulech mistra světa. Rád bych mu také svými zkušenostmi pomohl při rozvoji mladých, nadějných cyklistů, o které se v Dukle stará. Navíc budu v úzkém kontaktu s Jaroslavem Kulhavým a budu mít i možnost závodit s dráhovým i silničním týmem Dukly, což pro mě bude rovněž velká výhoda. V celé předolympijské přípravě se pro mě stane všechno jednodušší.

Jaká vede cesta na paralympiádu do Ria?

Bude rozhodovat počet bodů ve světovém žebříčku, nasbíraných v jednotlivých závodech. Zatím je pro české reprezentanty situace velice příznivá, protože šanci na letenku do Brazílie má pět závodníků. Konečný verdikt padne v půli března v Itálii na mistrovství světa na dráze, což bude poslední nominační závod pro Rio.

Myslíte si, že ve 41 letech a navíc po velice vážných zdravotních problémech můžete na paralympiádě ještě bojovat o nejvyšší příčky?

Určité komplikace po těch několika zraněních stále ještě přetrvávají, ale už na ně nemyslím. Na mistrovství světa jsem v silničním závodě i v časovce skončil v elitní desítce, což byl pro mě super výsledek a potvrdil mé ambice. V dalších měsících se tělo snad ještě víc přizpůsobí potřebné námaze a třeba budu po svědomité přípravě schopen bojovat i o některou z medailí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

ÚOHS potrestal pět firem, uzavřely kartelovou dohodu na IT zakázku v Přerově

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal pět společností, které se zabývají přenosem dat a informací, pokutami v souhrnné výši přesahující 118 milionů korun. Důvodem byla kartelová dohoda, kterou firmy AutoCont, Tesco SW, O2 Czech Republic, Emos a Bach systems uzavřely o veřejné zakázce vypsané přerovskou radnicí. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Kartelovou dohodu úřad potrestal letos v únoru, o rozhodnutí ale informoval až nyní po nástupu nového předsedy Petra Mlsny. Ten chce o rozhodnutích informovat častěji a více je zdůvodňovat.

"Uvedené společnosti si prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělily plnění veřejné zakázky zadávané městem Přerovem a všechny (s výjimkou společnosti O2 Czech Republic) se podílely i na tvorbě zadání předmětné zakázky, a to vše s cílem ovlivnit její výsledek tak, aby nabídka, na jejímž plnění se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy