Hvězdy vyhlásily na Tour Den klidu. Po úniku vyhrál Trentin

FOTO Ďábel, Batman i četníci. Blázniví fanoušci na Tour
Dieter Senft pravidelně objíždí Tour a Giro d'Italia už od roku 1993.
Kromě něj však na nejslavnějším cyklistickém závodě světa můžete spatřit i další bláznivé kostýmy.
Je libo třeba Batmana?
Nebo nestárnoucí četníky?
13. 7. 2013 20:00

Lyon - Čtrnáctou etapu cyklistického závodu Tour de France vyhrál ve spurtu v rámci skupiny uprchlíků Ital Matteo Trentin.

Jediný český jezdec ve 100. ročníku závodu Roman Kreuziger dojel v pelotonu na 28. místě o více než sedm minut později, ale uhájil průběžné čtvrté místo. V čele celkového pořadí se udržel Brit Christopher Froome.

Průběh dnešní 191 kilometrů dlouhé etapy, obsahující sedm bodovaných stoupání, určovala osmnáctka jezdců.

Ti ujeli kolem padesátého kilometru trati z Saint-Pourcain-sur-Sioule do Lyonu a ostatním cyklistům se v cíli vzdálili na sedm minut a 17 sekund, protože mezi nimi chyběli lídři průběžného pořadí.

Dvanáct kilometrů před koncem se ostatním uprchlíkům utrhl Julien Simon, jenže první etapové vítězství domácí zemi nezajistil. Kilometr před cílem o svůj náskok přišel a v závěrečném spurtu neměl šanci.

Cavendish: Matteo mě dohnal k slzám

Překvapivý vítěz Trentin předčil druhého Švýcara Michaela Albasiniho a třetího Andrewa Talanského z USA.

"Přežil jsem všechna stoupání a předvedl dobrý sprint. Věděl jsem, že když do toho šlápnu 200 metrů před cílem, tak můžu vyhrát," prohlásil v cíli Trentin.

Italskému jezdci přišli už při tradičním televizním rozhovoru gratulovat ostatní členové týmu Omega Pharma-Quick-Step, který vyhrál tři z posledních čtyř etap.

"Už jsem byl svědkem mnoha vítězství mých skvělých stájových kolegů, ale dneska je to poprvé, kdy mě to dohnalo k slzám. Jsem moc pyšný," chválil Trentina na twitteru Mark Cavendish, který v pátek zaznamenal 25. etapové vítězství na Tour v kariéře.

"Nechali jsme Sky a odpočívali jsme"

Kreuziger po předposlední etapě před druhým volným dnem ocenil, že udržel čtvrtou pozici a současně mohl částečně šetřit síly.

"Ale začátek byl hodně těžký. Než se vyprofilovala vpředu skupina, která nikomu moc nevadila, jelo se hodně ostře. Za první dvě hodiny jsme ujeli 93 kilometrů," uvedl na svém webu.

Ve zbytku etapy už se tempo uklidnilo. "I když ta etapa byla pořád nahoru, dolů, jelo se poklidným tempem. Nechali jsme to kontrolovat Sky a v rámci možností se dalo trochu pošetřit. Včera byla náročná etapa a zítra je zase extrémně dlouhá, navíc s cílem na Mont Ventoux. Netuším, jaký se dá očekávat vývoj, ale každopádně to chce do rána co nejlíp zrelaxovat," řekl Kreuziger.

1. Trentin (It./Omega Pharma-Quick-Step) 4:15:11, 2. Albasini (Švýc./Orica GreenEdge), 3. Talansky (USA/Garmin), 4. Rojas (Šp./Movistar), 5. E. García (Šp./Cofidis), 6. Bak (Dán./Lotto), 7. Geschke (Něm./Argos), 8. Vichot (Fr./FDJ), 9. Brutt (Rus./Kaťuša), 10. Gautier (France/Europcar) všichni stejný čas, ...28. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) -7:17.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 55:22:58, 2. Mollema (Niz./Belkin) -2:28, 3. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff) -2:45, 4. Kreuziger -2:48, 5. Ten Dam (Niz./Belkin) -3:01, 6. Fuglsang (Dán./Astana) -4:39, 7. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -4:44, 8. Quintana (Kol./Movistar) -5:18, 9. Péraud (Fr./AG2R) -5:39, 10. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -5:48.