Jepkosgeiová v Praze jako první zaběhla 10 km na silnici pod 30 minut

9. 9. 2017 20:44
Keňanka Joyciline Jepkosgeiová vlastní světový rekord z jarního pražského půlmaratonu vylepšila o 21 sekund. Mužský závod vyhrál v nejlepším čase letošní sezony 27:10 Keňan Benard Kimeli.
Joyciline Jepkosgeiová
Joyciline Jepkosgeiová | Foto: ČTK

Praha - Keňanka Joyciline Jepkosgeiová jako první žena v historii zaběhla 10 kilometrů na silnici pod 30 minut. V Praze vyhrála v čase 29:43. Vlastní světový rekord z jarního pražského půlmaratonu vylepšila o 21 sekund. Mužský závod vyhrál v nejlepším čase letošní sezony 27:10 Keňan Benard Kimeli.

Třiadvacetiletá Jepkosgeiová hned po startu utekla ostatním spolufavoritkám. S pomocí vodiče Ezekiela Kemboie od začátku měla rychlejší mezičasy než při světovém rekordu. Hranici 30 minut pokořila o sedmnáct sekund.

Druhá doběhla další Keňanka Fancy Chemutaiová. Vylepšila si osobní rekord na 30:06 a posunula se na třetí místo historických tabulek. Za starým světovým rekordem zaostala o pouhé dvě sekundy. Před ní jsou pouze Jepkosgeiová a keňská rodačka Violah Jepchumbaová aktuálně reprezentující Bahrajn. Ta dnes doběhla třetí v čase 30:25.

Velmi rychle běželi také muži. Vítězný Benard Kimeli o osm sekund překonal vlastní letošní maximum. Ve finiši udolal bratra Mathewa, který za ním zaostal o pouhou sekundu. Také třetí Rhonex Kipruto výkonem 27:13 se o pět sekund dostal pod dosavadní nejlepší výkon roku, který časem 27:18 držel Benard Kimeli. Obhájce vítězství Abraham Kipyatich z Keni krátce před polovinou závodu odpadl z vedoucí skupiny a nakonec obsadil jedenáctou příčku (28:14).

Eva Vrabcová-Nývltová jako nejlepší Češka doběhla na sedmém místě v čase 33:08. Mezi muži byl nejlepším českým zástupcem Jiří Homoláč, který se časem 30:14 zařadil na 26. příčku.