Jepkosgeiová v Praze jako první zaběhla 10 km na silnici pod 30 minut

9. 9. 2017 20:44
Keňanka Joyciline Jepkosgeiová vlastní světový rekord z jarního pražského půlmaratonu vylepšila o 21 sekund. Mužský závod vyhrál v nejlepším čase letošní sezony 27:10 Keňan Benard Kimeli.
Joyciline Jepkosgeiová
Joyciline Jepkosgeiová | Foto: ČTK

Praha - Keňanka Joyciline Jepkosgeiová jako první žena v historii zaběhla 10 kilometrů na silnici pod 30 minut. V Praze vyhrála v čase 29:43. Vlastní světový rekord z jarního pražského půlmaratonu vylepšila o 21 sekund. Mužský závod vyhrál v nejlepším čase letošní sezony 27:10 Keňan Benard Kimeli.

Třiadvacetiletá Jepkosgeiová hned po startu utekla ostatním spolufavoritkám. S pomocí vodiče Ezekiela Kemboie od začátku měla rychlejší mezičasy než při světovém rekordu. Hranici 30 minut pokořila o sedmnáct sekund.

Druhá doběhla další Keňanka Fancy Chemutaiová. Vylepšila si osobní rekord na 30:06 a posunula se na třetí místo historických tabulek. Za starým světovým rekordem zaostala o pouhé dvě sekundy. Před ní jsou pouze Jepkosgeiová a keňská rodačka Violah Jepchumbaová aktuálně reprezentující Bahrajn. Ta dnes doběhla třetí v čase 30:25.

Velmi rychle běželi také muži. Vítězný Benard Kimeli o osm sekund překonal vlastní letošní maximum. Ve finiši udolal bratra Mathewa, který za ním zaostal o pouhou sekundu. Také třetí Rhonex Kipruto výkonem 27:13 se o pět sekund dostal pod dosavadní nejlepší výkon roku, který časem 27:18 držel Benard Kimeli. Obhájce vítězství Abraham Kipyatich z Keni krátce před polovinou závodu odpadl z vedoucí skupiny a nakonec obsadil jedenáctou příčku (28:14).

Eva Vrabcová-Nývltová jako nejlepší Češka doběhla na sedmém místě v čase 33:08. Mezi muži byl nejlepším českým zástupcem Jiří Homoláč, který se časem 30:14 zařadil na 26. příčku.

před 13 minutami

Poslanci naléhali na Metnara, aby nechal ve funkci vojenského historika Stehlíka, ministr to zváží

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zváží budoucnost ředitele odboru válečných veteránů Eduarda Stehlíka, který by měl v armádě do konce roku skončit. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro obranu nevyloučil revizi návrhu. Rozhodnout chce v brzy. Výbor mu doporučil, aby vedení odboru neměnil. Poslanci také nechtějí, aby ředitel odboru byl na rozdíl od současnosti civilista, s čímž zatím ministerstvo počítá.

Stehlíkovi ke konci roku končí vojenský závazek, ministerstvo mu jej nechtělo prodloužit. Na jeho podporu vystoupilo v minulých dnech několik politiků včetně premiéra Andreje Babiše (ANO).

Metnar označil Stehlíka za výborného historika. Motivace ke změně podle něj vycházela ze zkušeností například policie, kde podobnou pozici také zastává civilista.