Jednokolový závod skokanů v Rusku vyhrál Freund

14. 12. 2014 17:25
Závod Světového poháru skokanů na lyžích v Rusku, který byl kvůli větru zkrácen na jedno kolo, vyhrál Němec Severin Freund.
Severin Freund
Severin Freund | Foto: Reuters

Nižnij Tagil (Rusko) - Závod Světového poháru skokanů na lyžích v Rusku, který byl kvůli větru zkrácen na jedno kolo, vyhrál Němec Severin Freund. O 2,4 bodu porazil sobotního vítěze Anderse Fannemela z Norska, třetí skončil Rakušan Stefan Kraft. Při neúčasti vítěze dvou závodů SP Romana Koudelky byl nejlepším Čechem na 17. místě Jan Matura.

Vedle něj bodovali také Antonín Hájek a Jakub Janda, kteří se seřadili na 25. a 26. příčce. Stejně jako Matura absolvovali také druhý skok, protože jury finálové kolo zrušila až po dvaceti skokanech. Jako poslední se z můstku spustil Rakušan Andreas Kofler, kterého vítr sfoukl na 71 metrů. Pak bylo druhé kolo plné čekání na regulérní podmínky zrušeno.

Freund se tak radoval z desátého triumfu v kariéře, naopak Fannemel na sobotní premiérový triumf nenavázal a stejně jako v Lillehammeru skončil druhý. S přehledem však udržel vedení v průběžném pořadí Světového poháru. Jen na třetí příčku kvůli vysokému odečtu za příznivý vítr stačil Kraftovi rekord můstku 138 metrů.

S větrnými poryvy se řada skokanů potýkala už v průběhu prvního kola. Těsně před Jandovým skokem hrůzostrašně upadl Polák Dawid Kubacki. Karambol však měl relativně pod kontrolou, takže se neuhodil do hlavy a prostor pod můstky opustil po svých. Vítr poškodil také několik skokanů z popředí průběžného hodnocení SP. Kvůli nepříznivým podmínkám nebodovali Slovinec Robert Kranjec a Fin Lauri Asikainen. Na body nedosáhl ani Lukáš Hlava, jenž obsadil 33. pozici.

SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko) - konečné výsledky po 1. kole, 2. kolo bylo kvůli větru zrušeno:

1. Freund (Něm.) 145,7 b. (131,5 m), 2. Fannemel (Nor.) 143,3 (135), 3. Kraft 141,1 (138), 4. Schlierenzauer 140,9 (135), 5. Hayböck (všichni Rak.) 139,8 (131), 6. Pungertar (Slovin.) 127,8 (130,5), 7. Velta 125,7 (132,5), 8. Tande (oba Nor.) 124,7 (130), 9. Prevc (Slovin.) 123,3 (125), 10. Kraus (Něm.) 123,3 (123), ...17. Matura 116,5 (123,5), 25. Hájek 111,2 (120), 26. Janda 109,7 (121,5), 33. Hlava (všichni ČR) 102,9 (117,5).