Je to šílené, bláznivé, nechápu, říkala zlatá Samková

FOTO Samková to dokázala, s knírkem hurá pro zlato!
Eva Samková se stala olympijskou šampionkou stylem start - cíl a získala první české zlato na hrách v Soči.
Česká závodnice si ani v Soči neodpustila svůj typický knír, tentokrát v národních barvách.Tradice vznikla MS v La Molině 2011, od té doby si jej Samková maluje pro štěstí před každým závodem
Stejný knír byl dnes k vidění také u českých fanoušků, kteří Samkové fandili v Olympijském parku v Praze na Letné.
Dvacetiletá Samková rozšířila českou medailovou sbírku na hrách v Soči o čtvrtý cenný kov. Před ní na stupně vítězů vystoupili stříbrní rychlobruslařka Martina Sáblíková a biatlonista Ondřej Moravec a bronzový biatlonista Jaroslav Soukup.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
16. 2. 2014 14:01
Evu Samkovou po triumfu v Soči ovládla bláznivá radost ze zlaté olympijské medaile.

Krasnaja Poljana - Od zoufalství až ke slávě. Taková byla cesta Evy Samkové ke zlatu ve snowboardcrossu na olympijských hrách v Soči. Tréninky nezvládala, padala, natáhla si dokonce stehenní sval a vykloubila rameno. Nakonec si ale s náročnou tratí v Extreme parku v areálu Roza Chutor porozuměla a soupeřky deklasovala. Potom jen těžko hledala slova, kterými popisovala své pocity.

"Hustý, že jsem mezi pár lidmi, co vyhráli olympiádu," smála se od ucha k uchu. "Vždycky jsem jako malá koukala doma na televizi na zimní i letní hry a všechny jsem obdivovala. Teď jsem tady a vyhrála jsem. Je to šílené, bláznivé. Nechápu," prohlásila dvacetiletá závodnice. "Hrozně jsme si to přáli, ale bylo tam hrozně faktorů, co to mohly ovlivnit. Ale vyšlo to!"

Sama na sebe by si ještě v pátek nevsadila snad ani halíř. První jízda v trati - pád. A pak ještě třikrát to samé. O sval se jí museli starat fyzioterapeuté, sama si dokonce potají pobrečela. Druhý tréninkový den už byla doslova zoufalá. Dlouhé skoky, pády, vykloubené rameno. "Naštěstí poslední jízdu jsem dala," uvedla.

Finále bylo nejjistější

Když nastoupila do dnešního závodu, byla zatejpovaná, že málem připomínala robocopa. Obě ramena, kdysi operované koleno, které si letos znovu poranila, stehenní sval. Ale její tělo a hlava fungovaly v souznění. Vyhrála kvalifikaci i čtvrtfinále, v semifinále si prožila krizi. "Úplně jsem přeletěla doskok, myslela jsem, že z toho nevyjedu. Pak jsem to nějak oddrncala na těch boulích," řekla k další vyhrané jízdě.

I proto ve finále chtěla soupeřkám co nejvíc ujet. Aby si mohla přibrzdit před poslední klopenou zatáčkou i před největším posledním skokem, který naháněl strach všem při slopestylu. "Abych tam měla klid," vysvětlila. Plán vyšel na jedničku. Ani jednou nejela Samková na jiném než prvním místě. "Finálová jízda byla nejjistější," přiznala.

Extreme Park extrémně sedl

I když tomu zprvu nevěřila, olympijská trať jí nakonec extrémně sedla. Nebo spíš se s ní dokázala vyrovnat na rozdíl od soupeřek. Plno jich upadlo včetně jedné z favoritek Američanky Lindsey Jacobellisové, některé závodnice se zranily. "Byly tam velké skoky, a když jsou někde velké skoky a dá se to sešlapávat, to umím. Navíc se tady dalo na dvaceti místech zrychlit, i když jsem s tím zpočátku měla problémy," uvedla Samková.

Snažila se oprostit od strachu, že by upadla. Stres přenesla na trenéry. "Naštěstí byly dneska podmínky dobré, sníh měkčí, takže se to dalo," řekla čerstvá olympijská vítězka. Pochválila servis i celý tým. "Mazači dokážou přesně říct, jak to pojede, co namazat, trenéři ví, jak co dělat. Všechno to funguje. Prostě je poslouchám a soustředila jsem se jen na to, co mám dělat," usmála se.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

Další zprávy