Je to sen, rozplývala se plavkyně Seemanová po rekordu a šestém místě na stovce

ČTK ČTK
13. 12. 2018 16:31
Plavkyně Barbora Seemanová proměnila druhou finálovou účast na mistrovství světa v krátkém bazénu v šesté místo na 100 metrů volný způsob.
Barbora Seemanová
Barbora Seemanová | Foto: Simon Bruty for OIS/IOC

Vylepšila národní rekord na 52,46 sekundy a postarala se zatím o nejlepší český výsledek na šampionátu v čínském Chang-čou. Na vítěznou Ranomi Kromowidjojovou z Nizozemska ztratila 1,32 sekundy.

Osmnáctiletá Seemanová, která v říjnu zazářila na mládežnické olympiádě, prožívá životní seniorský šampionát. Do finále stovky postoupila z osmého místa, ale na rozdíl od dvoustovky, kde skončila osmá, si tentokrát výchozí pozici v přímém finálovém souboji vylepšila.

Teprve ve středečních rozplavbách se Seemanová poprvé na stovce dostala pod hranici 53 sekund a ve finále si osobní rekord ze středečního semifinále posunula o další čtvrtsekundu. Překonala díky tomu o 18 setin český rekord americké rodačky Aniky Apostalonové, která na MS skončila dvanáctá.

"Jsem strašně ráda za ten čas, protože jsem se posunula skoro o sekundu oproti výkonu, se kterým jsem sem přijela. To je pro mě neuvěřitelné a k tomu šesté místo je prostě sen," uvedla Seemanová v tiskové zprávě.

"Poučila jsem se z dvoustovky a rozplavby a semifinále, že závěr musí být lepší, že tam musím zadržet a jet, jako by to byl můj poslední závod. Tahle sezona je snová a nemohla jsem si ji asi ani přát lepší," řekla plavkyně, která má před sebou ještě sobotní start na 50 metrů volný způsob a v neděli pak kraulovou štafetu na 4×50 metrů.

O světový rekord na 200 metrů prsa se v prvním závodě dnešního finálového programu postaral Rus Kirill Prigoda. Časem 2:00,16 minuty o 28 setin překonal dva roky starý výkon Němce Marca Kocha, jenž dnes získal bronz.

Na závěr programu pak přidala další světový rekord smíšená polohová štafeta USA ve složení Olivia Smoligaová, Michael Andrew, Kelsi Dahliaová, Caeleb Dressel. Časem 1:36,40 překonali Američané o 77 setin pět let starý výkon svých krajanů ze závodů v Glasgow.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy