Je to sen, rozplývala se plavkyně Seemanová po rekordu a šestém místě na stovce

13. 12. 2018 16:31
Plavkyně Barbora Seemanová proměnila druhou finálovou účast na mistrovství světa v krátkém bazénu v šesté místo na 100 metrů volný způsob.
Barbora Seemanová
Barbora Seemanová | Foto: Simon Bruty for OIS/IOC

Vylepšila národní rekord na 52,46 sekundy a postarala se zatím o nejlepší český výsledek na šampionátu v čínském Chang-čou. Na vítěznou Ranomi Kromowidjojovou z Nizozemska ztratila 1,32 sekundy.

Osmnáctiletá Seemanová, která v říjnu zazářila na mládežnické olympiádě, prožívá životní seniorský šampionát. Do finále stovky postoupila z osmého místa, ale na rozdíl od dvoustovky, kde skončila osmá, si tentokrát výchozí pozici v přímém finálovém souboji vylepšila.

Teprve ve středečních rozplavbách se Seemanová poprvé na stovce dostala pod hranici 53 sekund a ve finále si osobní rekord ze středečního semifinále posunula o další čtvrtsekundu. Překonala díky tomu o 18 setin český rekord americké rodačky Aniky Apostalonové, která na MS skončila dvanáctá.

"Jsem strašně ráda za ten čas, protože jsem se posunula skoro o sekundu oproti výkonu, se kterým jsem sem přijela. To je pro mě neuvěřitelné a k tomu šesté místo je prostě sen," uvedla Seemanová v tiskové zprávě.

"Poučila jsem se z dvoustovky a rozplavby a semifinále, že závěr musí být lepší, že tam musím zadržet a jet, jako by to byl můj poslední závod. Tahle sezona je snová a nemohla jsem si ji asi ani přát lepší," řekla plavkyně, která má před sebou ještě sobotní start na 50 metrů volný způsob a v neděli pak kraulovou štafetu na 4×50 metrů.

O světový rekord na 200 metrů prsa se v prvním závodě dnešního finálového programu postaral Rus Kirill Prigoda. Časem 2:00,16 minuty o 28 setin překonal dva roky starý výkon Němce Marca Kocha, jenž dnes získal bronz.

Na závěr programu pak přidala další světový rekord smíšená polohová štafeta USA ve složení Olivia Smoligaová, Michael Andrew, Kelsi Dahliaová, Caeleb Dressel. Časem 1:36,40 překonali Američané o 77 setin pět let starý výkon svých krajanů ze závodů v Glasgow.