Je Murray rozmazlený fracek? Na Lendla si řvát nedovolil, říká český kouč

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 12. 2015 11:07
Britský tenista Andy Murray se stal hlavním hrdinou letošního Davis Cupu. Ačkoli v minulosti verbálně bojoval o samostatnost Skotska, momentálně mu leží u nohou celé Spojené království. Někomu ale vadí jeho chování na kurtu.
Andy Murray.
Andy Murray. | Foto: Reuters

Praha - Britský tenista Andy Murray se stal hlavním hrdinou letošního Davis Cupu. Ačkoli v minulosti verbálně bojoval o samostatnost Skotska, momentálně mu leží u nohou celé spojené království. Osmadvacetiletý rodák z Glasgowa dovedl Británii k vysněnému triumfu po dlouhých 79 letech.

Přesto se najdou tací, kdo se pouští do kritiky wimbledonského šampiona z roku 2013. Ještě před finálovým kláním v Belgii se o hráči, který poprvé završil tenisový rok coby světová dvojka, nevyjádřil zrovna s tím největším respektem někdejší daviscupový kapitán Británie, legendární John Lloyd.

Murray se prý nereprezentuje šťastně

"Výborní britští hráči posledních desetiletí, ať už Tim Henman, Greg Rusedski i Andy, podle mě nedávají tenisu to, co dává tenis jim. Nevkládají do něj srdce a duši, vášeň větší než je jejich osobnost, vášeň přerůstající sport jako takový. Nevidím tam touhu, jakou má dítě, když sní o tom, že jednou bude hrát za Manchester United. Andy je neuvěřitelný hráč, ale tohle v sobě nemá. Neprezentuje se šťastně. Sešel z cesty,“ řekl jednašedesátiletý bývalý manžel Chris Evertové deníku Daily Mail.

Sám Murray byl slovy grandslamového finalisty evidentně zklamán. Reagoval v podobném duchu, tedy s nedostatkem respektu k Lloydovi. "Je to trochu ostuda, ale co nadělám, nestalo se to poprvé. Vnímám to jako hudební podkres v pozadí, už to ani nevnímám," podotkl tenista.

Že na Lloydových slovech něco může být ale nepřímo potvrdil také český expert, trenér Martin Štěpánek. Ten na webu tennis-arena.cz publikoval zajímavý sloupek věnovaný právě Murraymu. A upozornil na Britovo leckdy nevhodné chování.

Murrayho výkřiky do vlastní lóže

"Napříč spektrem tenistů jim na Andym vadí jeho chování na kurtu. Někdy působí jako rozmazlený fracek. Typické jsou jeho výkřiky do vlastní lóže," poznamenal současný trenér talentovaného Patrika Rikla. Murray se podle něj k podobným úletům nesnižoval, když byl v jeho týmu osminásobný grandslamový šampion Ivan Lendl.

"Pod Lendlem si to nedovolil, poněvadž Ivan je respektovaná persona. Vyhrával grandslamy, byl světovou jedničkou. Andy si ale troufne ke každému, kdo nedosáhl jeho kvalit. Členové jeho týmu mu neřeknou: Tak hele, ještě jednou a končíme. Výkřiky jsou pro něho takovou negativní motivací," napsal Štěpánek, bývalý trenér Chorvata Ivana Dodiga.

"Andy je zvláštní. Když se mu chce, dá tomu maximum a je schopný porazit kohokoliv, což potvrdil i Djokovič. Je ale také hodně turnajů, kdy mu vášeň chybí, opakovaně křičí do svého boxu a ztrácí koncentraci," dodal Štěpánek.

Turnaj mistrů obětoval Davis Cupu

Kromě občasných kritických hlasů ale Andy Murray sklízí za skvělé výkony v pomyslném národním dresu chválu. Ostatně i Martin Štěpánek uznává, že Brit zahrál fantasticky.

"Nikdo to nebude chtít říct nahlas, ale Andy Murray udělal, co řekl. Turnaj mistrů obětoval Davis Cupu. Na finále v Belgii se maximálně soustředil, dokonce před Londýnem trénoval na antuce. Ve Velké Británii mu za to musí patřit velký dík. Sám tvrdil, že po emoční stránce to pro něj bylo víc než olympijský triumf," pochválil český trenér britského šampiona.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy