Je až čtvrtý, přesto je Dumoulin hlavním favoritem Vuelty

9. 9. 2015 10:24
Patrně jedna z rozhodujících etap čeká cyklistický peloton letošní španělské Vuelty. Po šestnácti závodních dnech a více než dvou a půl tisících odjetých kilometrech dnes může rozhodnout 39 kilometrů jízdy proti chronometru v okolí Burgosu. V červeném trikotu vedoucího závodníka do časovky odstartuje Joaquim Rodriguez, jehož náskok na druhého Fabia Arua činí pouhou sekundu. Ze čtvrté příčky ale oba děsí elitní časovkář Tom Dumoulin.
Vrátí se Tom Dumoulin zpět do červeného dresu lídra Vuelty?
Vrátí se Tom Dumoulin zpět do červeného dresu lídra Vuelty? | Foto: ČTK

Burgos - Patrně jedna z rozhodujících etap čeká cyklistický peloton letošní španělské Vuelty. Po šestnácti závodních dnech a více než dvou a půl tisících odjetých kilometrech dnes může rozhodnout 39 kilometrů jízdy proti chronometru v okolí Burgosu.

V červeném trikotu vedoucího závodníka do časovky odstartuje Joaquim Rodriguez, jehož náskok na druhého Fabia Arua činí pouhou sekundu. Ze čtvrté příčky ale oba děsí elitní časovkář Tom Dumoulin.

Ztratí "Purito" vítězství i potřetí?

Extrémně náročným horským etapám, často s převýšením přes pět tisíc metrů a prudkými závěrečnými stěnami, se nepodařilo čelo celkového pořadí dostatečně nadělit a elitní časovkáři z něj nedokázali ani "vypudit" Toma Dumoulina.

Na řadu teď přichází pro mnohé vrchaře obávaná disciplína, relativně dlouhá a rovinatá časovka. Disciplína, v níž Rodriguez už dvakrát v kariéře dokázal ztratit celkové vítězství na Grand Tour. Naopak Dumoulin vlastní z časovky světovou bronzovou medaili z posledního šampionátu.

"Nedělám žádné kalkulace. Prostě musím zajet dobře, zatímco ostatní tak dobře zajet nesmí. Pojďme to zkusit a uvidíme, co z toho bude," hlásí bojovně před klíčovým dnem Rodriguez.

Ten má o hlavním soupeři jasno, je jím již několikrát zmíněný Dumoulin ztrácející na první příčku minutu a 51 sekund: "Tlak je na něm, protože on je teď hlavní favorit na vítězství, ale vždycky je šance, že zajedu časovku skvěle. A mám náskok, který není až tak špatný."

Kolik Dumoulin najede?

Kolik tak může čtyřiadvacetiletý Nizozemec na své soupeře najet? Mnozí správě namítají, že jet časovku po šestnácti náročných etapách je pro specialisty na boj s chronometrem poněkud jiná disciplína.

Dumoulin už ale letos ukázal, že i na konci etapového závodu se může rovnat s Cancellarou a spol. Bylo to na Okolo Švýcarska, kde rovněž všechny horské etapy přežil v první desítce průběžného hodnocení, aby se vítězstvím v závěrečném chronometru vyhoupl na konečnou třetí příčku.

Časovka tehdy byla dlouhá rovněž necelých 39 kilometrů a Dumoulin v ní kromě Cancellary porazil například i Adriana Maloriho či Rafala Majku. Posledně jmenovanému, momentálně třetímu muži Vuelty (ztráta 1:35 minuty) nadělil téměř devadesát vteřin a to je přitom mladý Polák považován za podstatně lepšího časovkáře, než jsou Rodriguez a Aru.

Favorit je tak poměrně zřejmý. Že by se mělo jednat o jistou záležitost ale Dumoulin odmítá: "Řekněme, že ve středu půjdu do vedení, to by se mohlo stát. Dvě minuty je ale hodně času a nebude to tak jednoduché jak si někteří novináři myslí."

Napětí až do konce

Kromě Nizozemce by si v první desítce mohl polepšit ještě devátý Alejandro Valverde, který je solidním časovkářem, byť na Vueltu nepřijel v nijak excelentní formě.

Španělská Grand Tour dostává své pověsti nejzábavnějšího třítýdenního závodu, dnešní etapa pravděpodobně situaci ještě značně zamotá a připraví tak půdu pro dramatické okamžiky v závěrečných dnech jedenadvaceti-etapového klání.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy