Jdi na držku! Železného rada přinesla Veselému stříbro

ČTK ČTK
17. 8. 2014 20:49
Oštěpař Vítězslav Veselý získal na ME v Curychu stříbrnou medaili.
Vítězslav Veselý musel o medaili tvrdě bojovat, nakonec z toho bylo stříbro
Vítězslav Veselý musel o medaili tvrdě bojovat, nakonec z toho bylo stříbro | Foto: Reuters

Curych - Vypadalo to na finský hattrick, ale pak oštěpař Vítězslav Veselý vytáhl zbraň, kterou často používal během kariéry jeho kouč Jan Železný, a zvrátil průběh finále mistrovství Evropy v Curychu. Stříbrné medaile si mistr světa cenil, protože byla hodně vybojovaná.

"Víc ten oštěp doprovoď, klidně jdi na držku," slyšel Veselý od kouče. "Dopadni tam, zabrzdi rukama," řekl Železný. Přesně tím způsobem, kterým hází Fin Tero Pitkämäki a kterým házel i sám světový rekordman. Tím způsobem, kterým se Železný zachraňoval posledním hodem v kvalifikaci MS v Tokiu 1991 a který mu rozhodčí neuznali kvůli památnému "přešlapu dresem".

Veselý ho poslechl, přestože ten způsob odhodu nepoužívá. "Rozběhl jsem se, udělal jsem spodní oblouk a pak už si nic nepamatuju, akorát jak jsem na zemi brzdil rukama. A dopadlo to dobře, tenhle hod," popisoval Veselý.

Hned šel trenérovi poděkovat a uklonil se mu. "On věděl. Ale nebylo snadné to zrealizovat. Vsadil na tuhle kartu a povedlo se to, třebaže to pořádně neumím, bylo to v tu chvíli asi ideální řešení," uvedl český oštěpař.

Vecpal se mezi tři Finy

Před svým pátým pokusem byl čtvrtý, na prvních pozicích tři Finové. Veselý se podíval do průběžných výsledků a zjistil, že tam není nikdo, kdo by je mohl ze stupňů sesadit. "Tak jsem si řekl, že se tam vecpu," uvedl oštěpař a věřil. "V rozhazování jsem na tom nebyl špatně, jen jsem potřeboval najít svůj rytmus, nějak si poradit s tím rozběhem," řekl. Právě kratší rozběh byl jeho velkým strašákem.

Veselý ale věděl, že je připravený dobře. Věřil si dokonce i na zlatou medaili, ale jen do doby, kdy Fin Antti Ruuskanen hodil 88 metrů. "To už jsem ale musel jít na riziko, takže nakonec jsem rád, že jsem to dopíchl na to druhé místo." V jednu chvíli mu totiž hrozilo, že by po čtvrtých místech na MS 2011 a OH 2012 obsadil tuto nepopulární pozici i na ME. "No, to mě vůbec nenapadlo, to je dobře, brambory zas tak nesbírám. Byla by to kompletace, ale taková dost nešťastná," uznal.

Introvert Veselý často prožívá radost spíš vnitřně, nedává ji moc najevo, ale dnes si čestné kolečko se třemi Finy a vlajkou užil a usmíval se. "Myslím, že to prožívám stejně jako ty zlaté. Každá má za sebou jinačí příběh, každou si uvědomujete jinak, ale za tuhle jsem vyloženě rád. Tahle sezona, i když se mi podařilo hodit daleko, byla jako na houpačce, nikdy nevím, co od sebe čekat. Byl tu strašák toho povrchu, kratší rozběh... Myslím, že jsem z toho vytěžil maximum," prohlásil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy