Jatka na Wimbledonu? Nováček: Není divu, ale tohle je extrém

FOTO Masakr v Londýně. Zákeřná tráva kosí nebohé tenisty
Nasazená dvojka Běloruska Viktoria Azarenková uklouzla v utkání prvního kola a pád se jí stal osudným.
Podívejte se na nepříjemné zranění Viktorie Azarenkové, které si přivodila v prvním kole letošního Wimbledonu.
Caroline Wozniacká ve druhém kole Wimbledonu proti Češce Cetkovské rovněž uklouzla.
Dánka zápas neskrečovala, ale její výkon zranění ovlivnilo. S Cetkovskou prohrála dvakrát 2:6.
Foto: Reuters
Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 6. 2013 6:00
Nejslavnější turnaj historie je letos pohřebištěm tenistů a tenistek. Zraněných přibývá jako na běžícím pásu.

Londýn - Nejslavnější turnaj historie tenisu se letos zvrhává v nefalšovaná jatka. Diváci v All England Clubu jsou svědky jednoho skrečovaného zápasu za druhým.

"Smrtící Wimbledon," píší světové sportovní weby. Atraktivní travnatý povrch ukazuje tenistům svou odvrácenou, zrádnou stránku.

"Ani mě to nijak moc nepřekvapuje. Tráva je opravdu zrádný povrch. To, co se zatím děje na letošním Wimbledonu, je ale neskutečný extrém," říká bývalý tenista Karel Nováček.

Čilič, Isner, Štěpánek. Všichni roní slzy

Pojďme si shrnout seznam padlých. Viktoria Azarenková - poraněné koleno, John Isner - rovněž problémy s kolenem, Radek Štěpánek - stehenní sval, Steve Darcis - rameno, Marin Čilič - zranění kolena, Jo-Wilfried Tsonga - také koleno.

Všichni postižení roní slzy. "Vzdát zápas poté, co jsem porazil Nadala? Nejtěžší rozhodnutí kariéry," smutní Belgičan Darcis poté, co nenastoupil k zápasu s Polákem Kubotem. 

Podívejte se na galerii nepříjemných pádů

"Bylo pro mě složité dát váhu na levou nohu. Hodně to bolelo. Neměl jsem na výběr," komentuje svůj konec nasazená desítka Čilič.

"Čekal jsem, jestli zaberou prášky, ale nestalo se. Levá noha je moje odrazová, při servisu, při dobíhání, při startu, při všem mě to bolelo a táhlo," přidává se Radek Štěpánek, který vzdal utkání s Jerzym Janowiczem.

Nováček: Na trávě se zapojují jiné svaly

Jednoznačně se potvrdilo, že je tráva velmi specifický povrch. Úplně jiný, než všechny ostatní.

"Nemělo cenu pokračovat, protože když člověk není na trávě stoprocentní a má obavu se hýbat, tak se nedá hrát," říká karvinský rodák.

Podle Karla Nováčka je velkým problémem fakt, že travnatá sezona trvá pouhý jeden měsíc.

"Nejsem fyzioterapeut, ale na trávě jsem hrál a vím, jak je to těžké. Hraje se na ní minimum turnajů. Čtrnáct dní příprava, pak Wimbledon a potom konec," naznačuje Nováček, že pro hráče je hodně těžké rychle si na odlišný povrch zvyknout.

Azarenková: Kurt nebyl dobře připravený

"Na trávě jde o nezvyklý pohyb, hráči musí mít nižší těžiště, více jim sklouzávají nohy a zapojují jiné části svalů, než na antuce a tvrdých površích," dodává odborník.

Běloruska Azarenková, která si v pondělí přivodila děsivé bolestivé zranění (video ZDE), dává svůj brzký konec na turnaji za vinu pořadatelům.

"Kurt nebyl dobře připravený. Bylo by skvělé, kdyby klub nebo někdo jiný, kdo se stará o kurt, našel nějaké řešení, které by těmto zraněním zabránilo. Já sama jsem neudělala nic špatně a přesto jsem musela vzdát Wimbledon," stěžuje si světová trojka.

"Tráva klouže víc, ale tohle je moc"

Příliš velké množství zranění na letošním Wimbledonu se nepozdává ani tenisovému trenérovi Vladislavu Šavrdovi.

"Za normálních okolností by se to nemělo stávat. Jasně, tráva může být víc kluzká, rozhodně klouže víc než antuka. Údery do protipohybu mohou být nebezpečnější. Ale tolik zranění si nedovedu vysvětlit," kroutí hlavou Šavrda.

"Navíc o tom, že je tráva taková, se všeobecně ví. Dělají se na ní speciální boty, které ti hráči určitě mají na sobě," dodává expert.

Budou tenisová jatka na Wimbledonu pokračovat? Zatím to vypadá, že ano. Ve středu odpoledne museli být ošetřování také Dánka Caroline Wozniacká, Rus Michail Južnyj či Ruska Maria Šarapovová. 

Becker: Na trávě to klouže už asi sto let

Letošní Wimbledon může překonat rekord z roku 2008, kdy během turnaje odstoupilo třináct tenistů. Teď během tří dnů skončilo předčasně už deset zúčastněných. 

"Nepamatuji se, že bych předtím někdy spadla na kurtu třikrát v jednom zápase, což je divné, ale co se dá dělat. Vymlouvat se na to nebudu. Všimla jsem si, že padali i jiní, někteří se i zranili, ale musíme se s tím vyrovnat," podotkla Maria Šarapovová, která musela být po pádu ošetřena a poté prohrála s Portugalkou De Britovou. 

Kritiku pořadatelé odmítají. "Tráva je stejná jako před rokem. Na přípravě ani kropení jsme letos nic neměnili," tvrdil pro oficiální web Wimbledonu správce kurtů. A trojnásobný vítěz Wimbledonu Boris Becker přidal svůj originální pohled: "Při prvních zápasech to na trávě vždycky klouže. Už je to tak asi sto let."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Vládní dluh meziročně stoupl o 171 miliard korun, míra zadlužení ale klesla

Dluh vládních institucí ČR stoupl v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 171 miliard na 2,684 bilionu korun. Míra zadlužení se ale snížila ze 43,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,8 procenta. Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku se dluh zvýšil o 117 miliard korun a míra zadlužení 0,8 procentního bodu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Na výsledku hospodaření se výraznou měrou podepsalo zvýšení příjmů z daní z výroby a dovozu a pokles vyplacených dotací," uvedla ředitelka odboru vládních a finančních účtů ČSÚ Helena Houžvičková.

Hospodaření vládních institucí skončilo v prvních třech měsících roku ve schodku 94,1 miliardy korun, což byl meziročně o 47,7 miliardy korun lepší výsledek. Největší podíl na tom mělo především hospodaření ústředních vládních institucí, které skončilo ve schodku 102,5 miliardy, ale meziročně se vylepšilo o 53,3 miliardy Kč. Místní vládní instituce hospodařily s přebytkem 5,1 miliardy a hospodaření fondů sociálního zabezpečení skončilo v přebytku 3,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy